Enn Soosaare esseistikapreemia sai Hasso Krull ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hasso Krull
Hasso Krull Autor/allikas: PM/Scanpix

Täna, 13. veebruaril, Tallinna Ülikooli audoktori Enn Soosaare 82. sünniaastapäeval kuulutati Keilas Harju Maakonnaraamatukogus traditsiooniliselt välja Enn Soosaare eetilise esseistika laureaat, kelleks on tänavu Hasso Krull.

Žürii koosseisus Ülle Madise, Viivi Luik, Erki Kilu, Neeme Korv, Hannes Rumm, Sulev Vedler ja Ülo Tuulik valis Hasso Krulli enda sõnul välja väga tugevate kandidaatide seast. ESSA žürii hindas auhinna vääriliseks tema kirjutised "Kosmiline mälu. Posthumanistliku eetika imperatiiv", mis ilmus ajakirjas Vikerkaar ja "Imelihtne tulevik. Kaheksa kannaga manifest", mis ilmus ajalehes Sirp.

Hasso Krull (sündinud 31. jaanuaril 1964) on eesti luuletaja, esseist ja tõlkija.

Ta õppis aastatel 1981–1985 Tallinna Pedagoogikaülikoolis eesti keelt ja kirjandust. Alates 1990 on ta väikeste vaheaegadega õpetanud Eesti Humanitaarinstituudis kirjandusteooriat. Ise lõpetas ta sama õppeasutuse samal erialal 1993.

Aastal 1998 kaitses Krull Tallinna Pedagoogikaülikoolis magistritööd "Jacques Lacani psühhoanalüütilise teooria võtmemõisted: tõlkeprobleemid ja rakendus".

Hasso Krulli esimene luulekogu "Mustvalge" ilmus 1986 Max Harnooni varjunime all.

Oma kirjanduslikke arusaamu ja maailmanägemist on ta selgitanud arvukates esseedes ja kriitilistes artiklites. 

Hasso Krull on tõlkinud teoreetilisi töid prantsuse, inglise ja saksa keelest ning luulet prantsuse, inglise, hollandi, soome, rootsi, saksa, hispaania, portugali, seto ja võro keeltest. Krulli enda luulet on tõlgitud rohkem kui 20 keelde, muuhulgas heebrea, hindi, araabia, mandariini, läti, udmurdi, mari, võru, sloveeni, galeegi, katalaani, šoti, gaeli ja baski keelde.

Aastal 2001 asutas Krull koos Kalju Kruusaga tõlkeluulele keskendunud internetiajakirja Ninniku.

Hasso Krulli on tunnustatud erinevate Kultuurkapitali preemiatega ning mitmete kirjandusauhindadega. Aastal 2001 omistati talle Valgetähe medaliklassi teenetemärk.

Alates 1989. aastast on Krull Eesti Kirjanike Liidu liige.

Auhinda antakse juba kaheksandat korda. Auhinnaga kaasneb rahaline preemia 3000 eurot, mille on välja pannud LHV Pank.

Varasemad ESSA laureaadid on olnud Ilmar Raag, Kalle Muuli, Toomas Paul, Hent-Raul Kalmo, Margus Laidre, Jüri Reinvere ja Marju Lepajõe.

Auhinda antakse juba kaheksandat korda. Auhinnaga kaasneb rahaline preemia 3000 eurot, mille on välja pannud LHV Pank.

Eetilise esseistika nimetuse pakkus omal ajal välja president Toomas Henrik Ilves, kes hindas väga kõrgelt Enn Soosaare  loomingu rolli eetilise ja sotsiaalse ühiskonna loomisel.

Enn Soosaar (1937-2010) oli Eesti üks mõjukamaid avalikke intellektuaale, kelle sõnavõtud ja mõtteavaldused kujundasid aastakümnete vältel paljude inimeste, sealhulgas  meie poliitilise aktiivi vaimset maailmapilti.

Sündmuse korraldasid Enn Soosaare sihtasutus, Tallinna Ülikool, Keila linn ja Harju Maakonnaraamatukogu.

Miks Keilas? 2014 aasta maikuu lõpus avati Keilas, Harju Maakonnaraamatukogus Enn Soosaare isiklike raamatute püsiväljapanek avalikuks vaatamiseks ja kasutamiseks nime all "Raamatukogu raamatukogus". Kogu koosneb ligi 10 000 ühikust.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: