Vanemuises esietendub Brechti draama "Kaukaasia kriidiring"

"Kaukaasia kriidiring" proovid. Autor/allikas: Maris Savik

Laupäeval, 23. veebruaril kell 19 esietendub Vanemuise suures majas Bertolt Brechti draama "Kaukaasia kriidiring", mille lavastaja on Tiit Palu.

"Kaukaasia kriidiring" on mõistujutt kahest naisest: teenijatüdrukust, kes päästab ohte trotsides valitseja lapse ja pühendub tema kasvatamisele ning lapse bioloogilisest emast, kes põgenedes on lapse hüljanud, ent ohu möödudes teda tagasi nõuab. Selgitamaks välja, kumb on lapse tõeline ema, paneb kohtunik mõlemad naised koos lapsega põrandale joonistatud kriidiringi. Lugu näitab, kuidas julgus, sisemine vabadus ja südameheadus võivad inimese päästa kriitilistel ja murrangulistel hetkedel.

"Kaukaasia kriidiring" proovid. Autor: Maris Savik

"Selles Bertolt Brechti ilusas ja karmis näidendis otsitakse seda, mis on kõige tähtsam. Kõige tähtsam on jääda inimeseks. Keerulistel aegadel on see valikute küsimus, mille eest igaüks ise vastutab. Minu jaoks tõuseb esile just vastutuse teema; on olukordi, kus igaüks peab olema valmis võtma vastutuse endast nõrgema eest. Ja just see annab meie elule mõtte," märkis lavastaja Tiit Palu.

"Kaukaasia kriidiring" proovid. Autor: Maris Savik

"Kaukaasia kriidiring" on Saksa näitekirjaniku Bertolt Brechti (1898–1956) üks olulisemaid ning tuntumaid töid. Näidendi tegevus toimub Gruusias ja Gruusia teatris on Brechti "Kaukaasia kriidiringi" ka tihti lavastatud. 2018. aasta kevadel sai eesti publik näha ühte, Tbilisi Vabaduse Teatri lavastaja Avtandil Varsimašvili tõlgendust sellest näidendist Vabaduse festivalil.

"Kaukaasia kriidiring" proovid. Autor: Maris Savik
 
Eesti teatris jõuab maailmakuulus näidend lavale esimest korda.

Lavastaja ja dramaturg on Tiit Palu, tõlkija Laur Kaunissaare, kunstnik Eugen Tamberg, muusikajuht Ele Sonn, valguskunstnik Margus Vaigur (Endla), videokunstnik Janek Savolainen, lavastuses kasutatakse Gija Kantšeli muusikat.
 
Osades Marian Heinat, Merle Jääger, Piret Krumm, Aivar Tommingas, Andres Mähar, Karl Laumets, Ott Sepp, Jaanus Tepomees, Reimo Sagor ja bänd.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: