Jaak Jõerüüt ei soovi, et Eestit mäletavad inimesed iial välja sureksid

Jaak Jõerüüt
Jaak Jõerüüt

Kirjanik ja diplomaat Jaak Jõerüüt pidas Akadeemia 30. sünnipäeva konverentsil kõne, kus ta laiendas oma möödunud aastal Akadeemias ilmunud artiklit "Silmad pärani kinni, ikka veel" ning tutvustas ka Douglas Murray raamatut "Euroopa kummaline surm".

Jaak Jõerüüt ütles, et sellest, kuidas immigrantide sissevoolu tõttu on midagi juhtunud Budapesti raudteejaamas või ühel aastavahetusel Kölnis, on ka Eesti pressis juttu, pilte ja videosid olnud. "Aga Rootsi tegelikkuse peegeldust on minu arvates häbemata vähe," tõdes ta ja lisas, et ainuüksi 2015. aastal saabus Rootsi umbes 163 000 immigranti, kuid probleem pole tema arvates ainult arvudes ja faktides, vaid hoopis suhtumises oma maasse, rahvasse, ajaloosse ja kultuuri.

"Ma väga soovin, et Eesti poliitikud mõtleksid põhjalikult järele, milliseks põhjamaaks nad tahavad Eestit pidada ja kujundada," rõhutas Jõerüüt ja kinnitas, et ei soovi seejuures, et Eesti mäletavad inimesed iial välja sureksid. Samuti tõi ta välja, et sattus möödunud aastal Eesti Rahva Muuseumi lipusaali, kus tal tekkis tunne, et mitte ainult silmad ei ole kõvasti lahti, vaid ka kõik teised aisitingu- ja tajuaparaadi osad hakkasid tööle. "Siis mõtled sellele, et oled küll kogu elu Eestis elanud ja enamiku elutööst eesti keeles teinud, aga ikkagi saad aru, et sa ei tea Eestist kõike."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: