Helena Krinali ja ZUGA tantsulavastus "Müra" esietendus Palestiinas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Müra" proovid Eestis. Autor/allikas: Anastasia Semjonova

Teisipäeval esietendus Ramallahi Kaasaegse Tantsu festivalil Eesti-Palestiina koostöölavastus "Müra". Lavastuse esimene prooviperiood oli eelmise aasta lõpus Tallinnas, teine prooviperiood leidis aset Ramallahi linnas aprilli esimesel nädalal. Eestis esietendub "Müra" 6. juunil kell 19 Sõltumatu Tantsu Laval.

"Minu jaoks tuli suure üllatusena, et keegi, kes tuleb teisest kultuurist, suudab mõista meid, palestiinlasi nii hästi ja nii sügavalt. Helena Krinal ja Zuga tantsijad puudutasid väga tõsist teemat. Kuidas üks okupatsioon võtab üle teise, kontrollib maad ja inimeste mõtteid. Palestiinlasena nägin ma lavastuses väga palju poliitilisi puutepunkte, mis väga tabavalt andsid edasi meie olukorda," kommenteeris pärast esietendust Palestiina tantsija ja koreograaf Maher Shawamreh.

""Müra" on kehapõhine intiimne kohtumine helide, kehade, ruumi ja vibratsiooniga, mida on leotatud erisugustes mürades, kuid mis hoolimata selle häirivast mõjust on märkamatult muutunud meie elude pärisosaks.
Tantsulavastus, mis on sündinud Eesti vaikuses ja kasvanud Palestiina lärmakatel tänavatel," seisab lavastuse kirjelduses.

Lavastaja Helena Krinal elab hetkel ise ka Palestiinas. "Ma olen alati olnud üsnagi müratundlik ning tunnen end halvasti valju heli, rohkete rahvahulkade, kiire elutempo ja keeruliste inimsuhete vahel laveerides. Justkui saatuse vingerpussina elan nüüd Palestiinas, kus kõike seda müra on päris parajalt palju," märkis ta.

"Või tegelikult, mõnda liiki müra on rohkem ja teist laadi jälle selle võrra vähem. Ja nii ma siis siin võõras mürakeskkonnas olen õppinud "ellu jääma", otsides vaikust müra seest ja kohandudes uut laadi müraga. Seda enam oskan hinnata Eesti vaikset elukeskkonda ning suhtuda kriitiliselt mürasse, mis aeg-ajalt ka Maarjamaal pead tõstab. Päris kummaline, kuidas me alustasime proovides inimsuhetes sisalduva müraga ning lõpuks oleme välja jõudnud hoopistükkis vaikuse otsinguteni."

"Müra" lavastaja on Helena Krinal (krinal | mansour), laval on Tiina Mölder, Helen Reitsnik ja Ajjar Ausma, lavastuse kunstnik on Keili Retter, valguskunstnik Oliver Kulpsoo, helikunstnik ja plakatikujundaja Asma Ghanem (Palestiina), dramaturg Katrin Tegova.

Produktsioon Väike Objekt A ja Zuga Ühendatud Tantsijad, kaasprodutsendid krinal | mansour ja Sõltumatu Tantsu Lava.

Etendused 6., 7., 8. ja 9. juunil kell 19 Sõltumatu Tantsu Laval Telliskivi Loomelinnakus.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: