Galerii. Ugalas toimusid "Etturite" esimesed täispikad läbimängud

Ugala teatris esietendub laupäeval, 27. aprillil ajalooline põnevusdraama "Etturid", mis põhineb Eno Raua samanimelisel romaanil ning mille teema on Soome mundris sõdinud meeste metsavendadeks hakkamine ja nende elutraagika aastatel 1944–1950. Romaani dramatiseeris ja lavastab Taago Tubin. Kolmapäeval ja neljapäeval tehti teatris ka lavastuse esimesed täispikad läbimängud.

"Etturid" on lugu kolme noore mehe – Agu, Heiki ja Valduri – võitlusest iseendaks jäämise nimel, samal ajal kui ümbritsev tegelikkus seda üha vähem võimaldab. Ent nooruslik janu armastuse järele ei küsi aega ega kohta.

Lavastaja Taago Tubin leiab, et need tegelased selles loos ei ole bandiidid ega kangelased, vaid tavalised inimesed kõigi oma hirmude ja nõrkustega. "Nad püüavad ebainimlikus piirsituatsioonis hakkama saada. Püüavad elada ja armastada, võideldes oma elamata jääva elu ängiga. Siin on armastust ja põnevust, aga üks olulisem teema on ideaalide purunemine, mis võiks tekitada küsimuse: kuidas käituksime ise, kui satuksime samasugustesse oludesse?" ütles ta.

"Siinsed teemad ongi see, et kas armastus on üldse võimalik, kui sa elad pidevas hirmus, et sa sured. Või et su armastatu sureb," märkis Aktuaalsele kaamerale Saima osatäitja Ilo-Ann Saarepera.

"Tol ajal nende inimeste kired olid ka võib-olla selle võrra palju tugevamad, et nad olidki nagu kahekesi või üksteise jaoks loodud ja nad mõistsid seda ja otsisidki üksteisega seda kontakti," lisas Valduri osatäitja Karl-Robert Saaremäe.

Eno Raua romaan "Etturid" ilmus esmakordselt 1968. aastal ja oli oma aja kohta äärmiselt julge teos. Selle lavale jõudmine alles nüüd sunnib küsima, miks pole seda varem tehtud?

"Võib-olla see põhjus on ka selles, et ega see teema lihtne ei ole. Välja võib tulla üsnagi selliseid komplitseeritud asju selle teemaga tegeledes, mis ulatuvad olevikku ja puudutavad kõiki meie lähedasi," selgitas Tubin.

Põnevusdraama "Etturid" kesksetes osades astuvad üles Karl Robert Saaremäe, Martin Mill, Ringo Ramul, Ilo-Ann Saarepera ja Laura Kalle. Teistes osades Janek Vadi, Aarne Soro, Vallo Kirs, Jaana Kena, Gerda Sülla ja Siim Saarsen. Lavastuse kunstnik on Kaspar Jancis, heli- ja muusikalise kujunduse on loonud Lauri Lüdimois ja Taago Tubin, liikumise Raido Mägi ja valguskujunduse Mari-Riin Paavo.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: