Kunstnikud küsivad, kuidas olla hea hukule määratud maailmas? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinna Kunstihoone.
Tallinna Kunstihoone. Autor/allikas: PM/Scanpix

Alates 22. juunist on Tallinna Kunstihoones avatud rahvusvaheline grupinäitus "Hea olemise kunst", mis võtab vaatluse alla kunsti tegemise eetika keeruka üleilmse kriisi käes vaevlevas maailmas ning on katse luua olukorra tõsidusele vastav näitus.

"Ilmselt on pea iga ajastu elanikud tundnud, et just nemad elavad erakordsel hukatuse-eelsel ajal. Pea iga päev võib uudistest lugeda uusi teateid mõne liigi kehvast käekäigust, liustike üha kiirenevast sulamisest või kliimamuutuste mõjust inimasustusele. Nüüdseks teame, et selle kõike põhjustajaks on meie aplus maakerast ressursside eraldamisel ning esimest korda võime tõmmata kujuteldava pidevjoone oma argiste käitumismustrite ja ohtlike üleilmsete arengute vahele," ütleb Aet Annist näitusegiidis avaldatud essees. 

"Kuigi kriisi ökoloogiliste, sotsiaalsete ja majanduslike komponentide käsitlemine on kunstis tavaline, ei pööra teosed ega näitused iseenda rollile hukatuslikus sündmusteahelas enamasti tähelepanu. Nii näeme jäädvustusi kitsikuses elavatest inimestest, kes ei saa osa teose eksponeerimise tulust, ja mürgistest tehismaterjalidest valmistatud kujutelmi, mis hoiatavad meid peagi saabuva plastiseguse düstoopia eest," kirjutab Siim Preiman näituse saatetekstis.

Osalevad kunstnikud Dylan Ray Arnold, Carl Giffney, Diana Lelonek, Taus Makhacheva, Georgi Markelov, Eléonore de Montesquiou, Jana Shostak, Hanna Piksarv, Liina Pääsuke, Bita Razavi, Uku Sepsivart, Idioodid, Roi Vaara, Mari Volens. Näituse kuraator on Siim Preiman.

Näitus avatakse 21. juunil kell 18 ning see jääb avatuks 1. septembrini. 29. juunil kell 14 toimub näitusel kuraatorituur.

Kunstihoone 2019. aasta näituseprogramm pöörab erilist tähelepanu hea olemise võimalikkusele ning ökoloogilisele vastutusele kindla huku tingimustes. Selle teemakobara ümber koondub viis näitust, millest "Hea olemise kunst" on järjekorras kolmas. Eelmised näitused olid Taavi Suisalu "Valgus ookeanide vahel" Linnagaleriis ning Britta Benno "Düstoopiline Tallinn" Kunstihoone galeriis. Näitustekobara kuraator on Siim Preiman.

Näituse viimasel nädalavahetusel 30. august – 1. september on kavas publikuprogramm vestluste, ringkäikude ja filmilinastustega.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: