Tartu laste- ja noortekirjanduse festival keskendub tänavu loovkirjutamisele ja klassikale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kolmandat korda toimuv Tartu laste- ja noortekirjanduse festivali programm pakub 9.–12. oktoobrini kohtumisi kirjanikega, pop-up kirjanduskohvikuid ning laste ja noorte ülesastumisi. Lisaks eesti kirjanikele ning lastele ja noortele endile esineb festivalil ka saksa kirjanik, "Petronella Õnneseene" raamatusarja autor Dorothea Flechsig. Festivali põhirõhk on tänavu loovkirjutamisel ja eesti lastekirjanduse klassikal.

Festivali pidulik avamine toimub 9. oktoobril kell 12.00 Eesti Kirjandusmuuseumi saalis, kus esinevad tänavuse Tartu lastekirjanduse auhinna laureaat Jana Maasik, Tartu linnakirjanik Vahur Afanasjev ning noor luuletaja ning muusik, Eesti luuleprõmmu meistrivõistluste võitja Kaisa Kuslapuu.

Kuulutatakse välja ka õpilaste luulevõistluse võitjad – konkursil, kuhu laekus kokku enam kui 150 kaastööd, tuli kirjutada vabas vormis luuletus, kasutades ühte või mitut sõnadest "vikerkaar", "luule", "salakeel", "peatus" ja "tee", osalejaid auhinnatakse kolmes vanuseklassis ning žüriid koosnevad kooliõpilastest ja Tartu Ülikooli tudengitest.

Avamisel annab Tartu linnavalitsus koole esindavatele õpilastele üle ka Jana Maasiku teose "Hopspelleri amulett" eksemplarid, jätkates juba paar aastat tagasi alanud iga-aastast raamatukinkimise programmi. Pärast avamist saab osaleda ekskursioonil, kus tutvutakse lähemalt Eesti Kirjandusmuuseumiga.

Festivali kava hõlmab mitmeid sündmusi, kus üles astuvad lapsed ja noored ise – näiteks saab vaadata ja kuulata uudiskirjanduse draamavormis tutvustusi õpilaste esituses, samuti toimub koolinoorte luuleprõmm ning vaba lava õhtu Tartu Kirjanduse Majas, kus kõik huvilised saavad oma loomingut esitada.

Üks tänavuse festivali rõhuasetusi on ka loovkirjutamine – toimuvad loovkirjutamise töötoad pealkirjaga "Loovkirjutamine ja fotoinspiratsioon", mida juhendab Tartu Tamme Gümnaasiumi abiturient Helena Kont, ning Tartu Kirjanduse Majas jagab oma kogemusi pikaajaline loovkirjutamise õppejõud, tänavusügisene Tartu resident-kirjanik Andy Willoughby Inglismaalt, kes on teinud mitmesuguseid loovkirjutamise programme nii tudengite kui ka laste ja noortega.

Lisaks noorte endi loomingule ja nüüdisaja kirjandusele pöörab tänavune festival tähelepanu ka eesti lastekirjanduse klassikale – pühendatuna Edgar Valteri 90. sünniaastapäevale on Linnaraamatukogus 9. oktoobrist 9. novembrini avatud raamatunäitus ning festivali viimasel päeval, 12. oktoobril toimub filmiseanss Tartu Elektriteatris, kus näidatakse Avo Paistiku 1990. aasta filmi "Naksitrallid".

2017. aastal alguse saanud laste- ja noortekirjanduse festival sündis inspireerituna Tartu kui UNESCO kirjanduslinna eesmärgist, mis on raamatute ja lugemise väärtustamine laste ning noorte seas. Festivali peakorraldajad on Eesti Kirjanduse Seltsi, Tartu Linnaraamatukogu ning Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi esindajad, kaasa aitavad mitmed partnerid. Festivali toetavad Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital. Kavaga saab peatselt tutvuda Tartu Linnaraamatukogu veebilehel.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: