Irina Belobrovtseva: Kross mängis lugejaga ja kontrollis teda

18. ja 19. veebruaril tähistas Eesti Kirjanike Liit kirjanik Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva rahvusvahelise konverentsiga "Köielkõndija. Jaan Kross 100". Ettekandega "Jaan Kross kui homo ludens" esines vene kirjandusteadlane Irina Belobrovtseva.

"Tunnetame Jaan Krossi traditsiooniliselt kui kaine historismi pooldajat, tugevat realisti ja tõsiste ajalooliste romaanide autorina, kuid samal ajal ei olnud mängu võlu Krossile sugugi võõras," lausus kirjandusteadlane ja selgitas, et mõte vaadata Jaan Krossi kui mängivat inimest, tekkis tal intervjuu ajal, mis toimus aastal 2003.

Irina Belobrovtseva käsitles oma ettekandes mängu fenomeni Jaan Krossi loomingulises käitumises ja mõnedes tema kirjaniku strateegiates. "Mulle tundub tema mäng vägagi tähelepanu vääriv," rõhutas ta ning lisas, et Krossile meeldis kirjandusteostega mängida. "Ta ei sidunud mitte ainult romaani romaaniga või tegelast tegelasega, vaid ka romaane omaenda saatusega."

"Kross suhtus oma kirjutistes arvudesse eriliselt mänguliselt. Seda kinnitavad ka tema teoste pealkirjad. Näiteks teose pealkiri "Pöördtoolitund" tähendab tegelikult ühte tundi," selgitab Belobrovtseva. "Nii mängis Kross lugejaga, kontrollis teda."

Kuulake täispikka ettekannet videost.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: