Klaaspärlimäng toimub olude kiuste ka sel aastal

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Ludwig van Beethoven

Klaaspärlimäng tuleb olude kiuste ka sel aastal, kuigi kontserdid toimuvad vastavalt kehtivatele piirangutele. Selle aasta festival on juubelihõnguline.

Festivalil kuuleb muu hulgas 2500 aasta vanuste juurtega muusikat Hortus Musicuse esituses, mitmed kontserdid keskenduvad juubilar-heliloojale Beethovenile.

 

neljapäev, 9. juuli kell 19 Jaani kirik

KOLM PEETRIT

Neeme Punder (bambusflööt), Yosuke Oda (taiko-trummid, Jaapan), Klaaspärlimäng Sinfonietta, dirigent Andres Mustonen
Kavas Pjotr Tšaikovski, Pēteris Vasks, Peeter Vähi

Heliloojad, kes esindavad vene, läti ja eesti muusikat ... Kuigi eestlased soovivad end pigem määratleda põhjamaalastena, on viimase aja geeniuuringud tõestanud, et tegelikult sarnanevad eestlased enam lõunanaabrite ning Peipsi-taguse rahvaga. Kas see sarnasus ilmneb kolme Peetri loomingus? Tegelikult võiks kontsert kanda pealkirja "Neli Peetrit", sest kontserdi eel avatakse kirikus Läti arhitekti/fotograafi/graafiku Pēteris Venckovičsi näitus "I Am Peter, Architect Peter". Neljast Peetrist kolm austavad kontserti kohalolekuga.

 

reede, 10. juuli kell 19 Jaani kirik

MESSE DE ... CARMINA BURANA

Hortus Musicus

Kõlab Vana-Kreeka muusika, Tournai missa ja Carmina Burana (mitte Orffi samanimeline kantaat, vaid selle aluseks olevad originaal-laulud), mis kokku moodustavad otsekui uue kompositsiooni. Kontserdi eel toimub sama repertuaariga uue CD esitlus.

 

reede, 10. juuli kell 22 Jaani kirik

LÄÄNE JA IDA KOHTUMINE

Hugo Ticciati (viiul, Inglismaa), Sukhwinder "Pinky" Singh (tablā, India/USA)

Hugo Ticciati on Eesti publikule tuttav, ta on teinud koostööd Arvo Pärdi ja Paavo Järviga, hiljuti astus Estonia kontserdisaalis üles koos metsosoprani Anne Sophie von Otteriga. Tegemist on klassikalises mõttes väljapaistva viiuldajaga, ent ka novaatori ja visionääriga, kelle kontserdiprogrammid on kaugel akadeemilisest museaalsusest. Nõnda ka sel korral – mängu tuuakse kauge kultuuri esindaja, tablā-trummar "Pinky" ning elektrooniline tānpūrā.

 

laupäev, 11. juuli kell 19 Jaani kirik

BEETHOVEN – 250

Wiener Kammersymphonie

Üles astub Wiener Kammersymphonie oma kammerlikus kvintetikoosseisus, ent esitamisele tulevad teosed on seevastu suured – avamäng "Coriolanus", Sümfoonia nr 7 keelpilliseade ja klaverisonaadi "Pateetiline" arranžeering keelpillidele.

 

laupäev, 10. juuli kell 22 Jaani kirik

KANDLE-BAROKK

Anna-Liisa Eller & Hedi Viisma (kromaatilised kandled)

Kavas Byrd, Händel, Bach, Rameau

Kannel on Eestis ja naabermaades rahvapillina tuntud juba pikki aegu. Kuid alates sellest sajandist on esile kerkimas uus kromaatilise kandle virtuooside põlvkond, kes on oma hariduse või täiendhariduse saanud Soomes, Prantsusmaal või Saksamaal. Nende jaoks pole kannel rahvapill ega eksperimentaalne või koloriitne "lisand" avangard-muusikas. Kannel seisab võrdväärsena kõrvuti klaveri, klavessiini, oreli, harfi või muu klassikalises muusikas kasutatava pilliga.

 

pühapäev, 12. juuli kell 16 Piirissaare

RÄNNAK LÄBI VANA-VENE KIRIKULAULU

Kammerkoor "Orthodox Singers", dirigent Valeri Petrov

Kavas Valamo, Afoni ja Solovetski kloostrite laulud, Õiglane Nektarios Aeginski 

Vaatamata faktile, et kammerkoori nimes sisaldub sõna "orthodox", esitab koor sel korral ka laule, mis põhinevad staroveride ehk vanausuliste vaimulikel tekstidel. Teatavasti on Piirissaarel kaks vene ja üks eesti küla, enamik elanikest on vanausulised. Paraku on piirissaarlased Eesti elust eemale jäänud, mõneti isegi unustatud. Kuigi kontsert ei toimu Tartus, on see mõeldud mitte üksnes saare-elanikele, vaid pigem isegi tartlastele ja teistele mandri-eestlastele, kellele festival korraldab laevatranspordi.

 

esmaspäev, 13. juuli kell 19 Jaani kirik

KUUPAISTESONAAT

Viviana Sofronitsky (haamerklaverid, Kanada)

Pianist Viviana Sofronitsky on vene juurtega, identifitseerib end enamasti kanadalasena, elab Tšehhis ning on abielus ameeriklasest klaverimeistri Paul McNultyga. Ta esitab kolm Beethoveni klaverisonaati – varajasest, keskmisest ja hilisest loominguperioodist, nende hulgas ka kuulsa "Kuupaistesonaadi". Jaani kirikusse tuuakse sel puhul Tšehhimaalt kolm ajaloolist haamerklaverit, just nimelt nende kolme klaveri koopiad, millel Beethoven komponeeris ülalnimetatud sonaadid.

 

teisipäev, 14. juuli kell 19 Jaani kirik

BEETHOVEN – 250

Riivo Kallasmaa (oboe), Čiurlionise-kvarteti vähendatud koosseis (Leedu), Ralf Taal (klaver), Ulla Krigul (orel), Marianna Liik (elektroonika)

Kavas Beethoven, Ekimovski, Liik (esiettekanne), Vähi

Kontserdi peateos on Beethoveni Sümfoonia nr 2, millest helilooja ise on teinud kammerversiooni. Kõlab Moskva ühe juhtivhelilooja teos "Kuupaistesonaat", Peeter Vähi "Hommage à Brillance de Lune" ja Marianna Liiki veel lõpetamata teos. Kõik heliloojad peale juubilari on kohal.

 

teisipäev, 14. juuli kell 21.30 Antoniuse õu

JAAPANI TRUMMI-SHOW

Taiko-ansambel: Yosuke Oda (taiko-trummid), Kazunari Abe (bambusflööt), Tsuyoshi Maeda (taiko-trummid)

Ansambli "Kōdo" endised muusikud.

 

kolmapäev, 15. juuli kell 19 Jaani kirik

AASTAAJAD

Kremerata Baltica

Kavas Vivaldi, Tšaikovski, Vasks, Vähi

Kremerata tasemest räägib The New York Times, Grammy-auhind, plaadistused Deutsche Grammophoni ja ECM-iga, ning koostööpartnerid, nagu Martha Argerich, Jevgeni Kissin, Vadim Repin, Yo-Yo Ma, Vladimir Ashkenazy, Christoph Eschenbach, Kent Nagano, Sir Simon Rattle jt. Klaaspärlimängul esines viimati aastal 2009.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: