Marianna Liik: uue heliteose komponeerimiseks vajan eelkõige rahu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Muusikafestivalil Klaaspärlimäng tuleb esiettekandele Marianna Liigi uudisteos "Januneb valgust", mis on mõjutatud Beethoveni klaverisonaadist nr 31. Klassikaraadio saates "Suveduur" rääkis helilooja uuest teosest ja Beethovenist kui inspiratsiooniallikast.

Klaaspärlimängu festivali raames toimub täna Tartus kontsert, mis on pühendatud Beethoveni 250. sünniaastapäevale. Lisaks Beethoveni enda muusikale on kavas ka uuemat loomingut, mis on otseselt heliloojast inspireeritud.

Üks nendest heliloojatest, kes on Beethovenist inspireerituna kirjutanud uue heliteose, on Marianna Liik. Marianna on öelnud, et uue heliteose "Januneb valgust" loomisperioodil saatis ja inspireeris teda Beethoveni klaverisonaat nr 31.

Eesoleva esinemise ees on Liik põnevil ning kinnitab, et kõik proovid on läinud hästi. "Peaproovis on tunne ikkagi ärev, sest siis enam midagi ära teha ei saa. Tegelikult saime alles nüüd peaproovis kõik osad kokku, sest teoses on ka elektrooniline partii. Kui tervik sünnib samal päeval ja proove on vähe, siis on olukord ikkagi ärev," kõneles helilooja ja lisas, et täna, kontserdi toimumise eel, kuulis ta esimest korda kogu tervikut.

Kui üldiselt jäävad heliloojatele teoste esiettekanded eriti hästi meelde, sest lugu ei pruugi olla veel küps või prooviaega napib, siis Liigi jaoks esiettekanded nii suurt rolli ei mängi. "Kahtlemata on esiettekanded olulised, eriti muidugi siis, kui toimub salvestamine. Üldiselt saab esiettekande kaudu hiljem teha parandusi. Ühest küljest võiks olla parandamine ja proovimine esiettekandeks lõpetatud, kuid pean endale aru andma, et see protsess on loomulik asjade käik," sõnas ta ja lisas, et peale esiettekannet on teost uuesti lahkama hakata küllaltki keeruline.

Festival Klaaspärlimäng tellis Marianna Liigilt sündmuse jaoks uue heliteose, mis oleks Beethoveni loomingust inspireeritud. "Minu uus teos on mõjutatud Beethoveni klaverisonaadist nr 31 ning teose loomiseks kuulasin seda ikka mitmeid kordi. Lähteülesanne oli küllaltki vaba. Võisin ise leida selle ühenduslüli uue teose ja Beethoveni vahel. Selline ülesanne on ühest küljest võrdlemisi keeruline, kuid teisalt olen rõõmus, et selline helilooja oli ülesande aluseks," kõneles Liik ja lisas, et Beethoveni ja enda teose ühenduslüli leidmine oli põnev protsess.

Kirjutamistöö "Januneb valgust" teosega toimus koroonakevade suletud ajal. "Sel ajal teadsin, et kriisiolukord on heliloojale pigem tavaline. Käitun ka tavaliselt nii, et kui mul on vaja kirjutada, siis lasen jalga ning teos valmib küllaltki kiire aja jooksul. Tundub, nagu tänane kevad oleks võinud minu jaoks tavaline olla, kuid tegelikult tõmbas see aeg mul ikkagi jalgealuse alt. Kui keegi paneb su isolatsiooni, siis tundub olukord teisiti," rääkis helilooja.

Liik tõdes, et komponeerimistöö jaoks on tal kõige enam vaja rahu. "Lisaks paberile ja pliiatsile võtan mõnikord välja ka viiuli ning kasutan klaverit," rääkis ta ja lisas, et meelispaik komponeerimiseks on Hiiumaa.

Klassikaraadio kannab 14. juuli õhtul kell 19 otseülekandena üle Klaaspärlimängu festivali kontserti.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Suveduur"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: