Jürgen Rooste kaheksa põhimõttelist tõeküsimust. 1) Papa Freudi surm

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Visnapuu 130 Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Jürgen Rooste alustab ERR-i kultuuriportaalis artiklisarja, kus räägib asjad ära, nagu nad on. Esimeses peatükis võtab luuletaja ja kultuurikriitik Rooste luubi alla Freudi.

Papa Freud'i surm (me oleme tegelikult kõik hääd)

 

Kas jumala olemasolu ja inimtekkeline kliimamuutus saavad korraga olla absoluutne tõde? See on tänase maailma tõsine, katkematu küsimus: lihtsalt sellepärast, et need, kes usuvad jumalasse, ei usu vahel teadusesse (ja vastupidi), aga teadus on tegelikult juba enne igasuguseid propaganda ja tööstusvõimalusi (s.t enne seda, kui suur tööstus saanuks meid "petta" uute lahendustega) väitnud sedasama: inimtegevus mõjutab kliimat! Olen vaadanud 1950ndate hoiatusvideosid, et me tööstuse tagajärjel hävib maailm, ja siis polnud arenenud mingit võltspäikese- või võltstuuletööstust, see oli lihtsalt teadlaste kalkulatsioon.

Ma ei näe siin tegelikult vastuolu. Inimene on väike loomake, olend jumala meelevallas, vaba tahte vaidlus on täiesti lahtine alles (nii teaduses kui religioonis). Tõenäoliselt on meil mingi piirini vaba tahe: ma toon alati näiteks absurdikunsti, et ma võin siinsamas hüpata lauale ja röökida ja nutta, ja te ei teadnuks – ja loodus ei seadnuks – et ma seda teen. Või siis: me seisame iga veidi aja tagant oma elus ristteel, ja me võime keerata kurale, osta pileti ja minna ära. Me lihtsalt ei tee seda, suurem jagu meist – sest meis puudub see eksistentsiaalne julgus ja tahe. Aga me võime täna või homme jätta maha oma kallima, minna ära, kõndida minema oma suretavast-haigest elust. Kas surra siin või võidelda uues kohas! Iga mõne minuti, või vähemasti mõne päeva tagant, seisame me oma elus ristteel.

Kui mu poja oli väiksem (nüüd on ta must vähemalt pikkuselt üle kasvanud, aga targem ka), siis vaidlesime sageli religiooni üle: ta ütles alati, et ei saa ju nii olla, et on dinosaurused ja Jeesus, mõlemad olid? Aga dinosaurused olid kohe kindlasti! Ja mina ütlesin, et saab küll: dinosauruste ja mustade aukude jne olemasolu pigem kinnitab mu jaoks jumala olemasolu. Aga me ei jõudnud selle vaidlusega kaugele.

Ma mõtlen alati, et meil on kristlusega siin maailmaruumis vedanud: me saame üldiselt aru, et Piibel on väga paljude inimeste poolt kirja pandud ja veel rohkemate poolt redigeeritud raamat, kus kohtuvad vanade juutide luule, seadused, ajalugu, ja uuema aja sündmused ja seiklejad oma filosoofiaga: ma saan aru, see ongi vajalik ja tähtis, ja kindlasti pärit jumalikust ilmutusest (nagu kogu maailma luule), aga sügavate inimlike vigadega.

Ma ei saaks uskuda ühtki religiooni, mis ei pane küsimuse alla enda dogmasid. Selles mõttes on Uus Testament võimas asi, et sääl põhimõtteliselt Jeesus ütleb, et kõige tähtsam käsk on kohelda teist inimest nagu iseennast, ja et see on sinu usu mõõdupuu: austus ja hoidmine (ta on ettevaatlik ja austav varasema osas, aga tõmbab sellele joone pääle ja annab ühe selge käsu, millega maailma mõõta). Sääl on muidugi ka palju muud, aga mida sa loodadki raamatust, millel on rohkem autoreid, kui mõnel tänasel tubakomöödial televisioonis.

Nii et, jah, ma usun, et jumal saab jätta meid üksi oma asjaga, ja just selle järgi meid mõõta, kuidas me aednikena hakkama saame. See on tegelikult üks mu põhiküsimusi, selle on esitanud nt Margaret Atwood oma "MadAddami" raamatusarjas ja Cormac McCarthey oma romaanis "Tee" ja... tuhat kirjanikku veel: moraalne vastutus on meie käes, meie valik on alati: kas ja kuidas olla hea? Või kas üldse olla. Meie ülesanne on tühistada papa Freudi saatanlik oletus, et inimese sisim olemus ongi lihtsalt olla omakasupüüdlikult ja paljunemisaldilt halb. Mina lihtsalt usun lollilt ja naiivselt, et loomad, olendid, sünnivad headeks, nende püüd on kanda elu ja vaimsust, olemasolu sel planeedil. Teiste sarnaste sääs. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: