Jürgen Rooste kaheksa põhimõttelist tõeküsimust. 5) Vasakpoolsed: Püha Antifa, kes meid hävitab!

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Jürgen Rooste Autor/allikas: Maria Esko

Jürgen Rooste kirjutab ERR-i kultuuriportaalis artiklisarja, kus räägib asjad ära, nagu nad on. Viiendas peatükis

Kogu selle kisa juures, et mis ja kuidas vasakpoolsed kõik teevad: ma ei näe neid Eestis üldse (ka USAs on sellega jama, Bernie Sanders võiks vabalt olla Soome või Eesti poliitikas siuke pahemtsentrist ja Trumpil ei õnnestunud isegi kampaaniaga pääle suruda, et BLM oleks kuidagi üleriigiline Antifa projekt, no, ei olnud). Ühesõnaga: kus on see vasakpoolsus?

Vasakul äärel peaks olema minu arust need, kes eitavad eraomandit, pooldavad töörahva diktatuuri ja kogu tootmise kuulumist selle võimu alla, eitavad raha kui sellist – et kõik saavad oma jao vastavalt panusele töös/ühiskonnaelus (kuidas seda siis korraldada – talongide, millegi rahataolisega, töö eest kogutud punktidega, see on süsteemi küsimus!), pooldavad laste ühist, kollektiivset kasvatust perekonna asemel (kodanliku peremudeli kaotamist sellisel kujul), peavad rahvustest ülemaks töötava inimkonna solidaarsust, näevad kultuuri kasvatusliku ja propagandistliku ülesehitusvahendina (minu jaoks öäkkk!) jne jne. Need on vasakpoolsed!

Lisaks kuulub siia ka töötava rahva, rõhutud klasside vaenlaste füüsiline hävitamine, privileegidest ilma jätmine.

See on vasakäärmuslus! Aga ma ei näe vasakäärmuslike ideede toetajaid või eestkõnelejaid Eestis, isegi USAs ei näe! Küll olen näinud Hitleri ja ta kamraadide tsiteerimist-toetamist paremal äärel (samad tüübid tsiteerivad varjatumalt ka Leninit, aga see on ainult loomulik pask, sama kamp kõik), olen näinud mehi, kes hoiavad haakristiga õlapaela kodus raamaturiiulis koos "Minu kambaga" ( :) ) ja millegipärast on neil ka Koraan... Räägivad valge rassi ülemuslikkusest või paremusest, "pederastide" hävitamisest jne.

Tuletan meelde, et meie Hitlerjugendi vaste pilte relvadega, kus juba pääle toda ok-märgi skandaali Ruben Kaalep noorte keskel (osa 16-aastased), kõigil relvad käes!, näitab jälle toda ok-märki, seekord juba teadlikult. Kujutad ette, kui nt Feministeeriumi-tüdrukud poseeriks lasketiirus relvade ja roosade lippudega, mis kisa lahti läheks? Või mina, pesapallikurika ja revolvriga FB-pildil, kuidas ühiskond reageeriks?

Vasakäärele on Eestis pressitud praegu mõõdukad, kerged pahemsotsid ja feministlikud mõtlejad, teoreetilised vasakpoolsed, kes mõtlevad ühiskonna teistsugustest arenguvõimalustest. See, et Virgina Woolfi grupis on olnud natuke radikaalsemat raiumist, see on üldise poliitilise keelekultuuri muutuse tulem: kas mitte parempopulistid ei tahtud PC-kultuuri lammutamist, kas pole nad seda praktiseerinud, kas ei esita nad ühiskonnale topeltstandardeid, kui neile vastu lajatatakse samas stiilis, ja nad siis halavad?

Kas siis ei tohi nende kohta öelda "natsisiga" või "hitleripede" või "putini perselakkuja", sest nad solvuvad, kuigi n-sõnade ja p-sõnade (olin korraks poliitkorrektne jobu) jms kasutamine on kõigest sõnavabadus? Tuletan meelde, et igasugused autoritaarsed režiimid, mida parem äär ka toetab (autoritaarset, kontrollitud mõttemaailma kui sellist), on alati jõudnud raamatupõletamiste ja sõnavara teadliku suunamiseni ja kriitika keelamiseni ning kindla sõnaga häbimärgistamiseni ("kulak", "natsionaalkodanlik" jne on meile ajalooliselt valusad, tuttavad näited, nüüd samamoodi "sots", "feminist" jne, sama sitt uuesti). Maailma plaanis, jah, on ka vasakäärmuslasi, kelle tekstuaalne tehnika ei erine oluliselt tänasest parempopulismist, aga ma olen vägagi kindel, et see on uuel ajal kujunenud reaktsioonina praeguses ajahetkes ootamatule paremäärmusliku keele- ja meelelaadi tõusule, mitte aga leninlikul-stalinlikul rõvekasvupinnal.

Michelle Obama "when they go low, then we go high" on ilus, aga kommunikatsioonis jäävad kisakõrid ja sarjajad pääle, nii et võita paremtrollide armeed või vähemasti nende häält tasakaalustada, näidata, et nad ei saa ühiskonnas enamikku üle karjuda – on vaja vastuhääli, on vaja ka nt Bernie-bro-sid, on vaja selgelt äärmuslikku rohelist liikumist, mis praegu ka meil puudub, kõik on nii ettevaatlikud, aga maapind põleb juba talde all! Ei, ma ei taha tegelikult rohkem viha õhutada. Ma tahan lihtsalt öelda, et tsentristide-pahempoolsete surumine "vasakuäärmuslasteks" saab lõppeda ühiskonnale ainult väga halvasti.

Kus on see vasak äär, kes tahab eraomandi ja erafirmad kaotada ning klassivaenlased kõrvaldada ja haridussüsteemi ja kultuuri teha võimuatribuutideks? Kus nad on? Näidake mulle! Millises lasketiirus käivad harjutamas vasaknoored, keda juhib mees või naine, kes on käinud Venemaal Lenini-konverentsidel koos äärmuskommunistidega? Aga näe, keskteeliikumisena on meil paremalt tiivalt see sama asi võtta, avalikult Saksamaal neonatsikogunemistel (vabandust, Hitleri-konverentsidel) käinud radikaalsete ideedega noor ebakindel mees juhib noorte poliitilist liikumist, mis harjutab ja poseerib (peale skandaali enam küll pilte ei jagata) relvadega.

Kujutage tõesti korra ette, kui noored feministid või kasvõi mõni loomakaitsjateorganisatsioon (nende relvastumisest loomade kaitseks saaksin ma isegi aru) teeks sama: käiks laskmist harjutamas ja pildistaks seda? Kui Nihilisti tüübid tegid sarnaseid fotosid, siis oli seegi ebameeldiv, aga nende puhul oli see rõhutatult esteeditsev, gängstraräpiesteetikat matkiv jne, lisaks oli Nihilisti eesmärk rikkude norme ning nad müüsid seda kuvandit (ja kuigi neil oli poliitilist alget taga – ZA/UM –, siis eestvedajatel puudus poliitiline programm pääle isikliku kuvandi loomise ja müümise). Et siis piiride kompamine.

Kui sama asja teeb aga poliitiline parempoolne noorteorganisatsioon, me lihtsalt lepime?

No olgu, see pole tegelikult see üks asi, see on kõik kokku. Ma jään oma väite juurde: ma ei näe meil pahemäärmuslasi üldse, selle koha pääle on sunnitud praegu vasaktsentristid ja feministid ja kummalisel kombel ka seksuaalvähemuste eest seisjad (kuigi, mis neisse puutub parem-vasak skaala? seksuaalsus ju ei vali!), ja võib-olla veel mõni grupp.

Mis sotsiaaldemokraatidesse puutub, siis on nad praegu puhtad tsentristid, nõrga joone ja häälega toetamas parempoolset seadusandlust ja ma ei kujuta ette, kuidas nad järgmistel valimistel Eesti poliitikasse tagasi tulevad. Kus on Eesti sotsid, andke andeks, kus nad praegu on?... Neid ma "vasakule tiivale" üldse kaasa ei võtaks, sugude võrdset sissetulekut ja madala sissetulekuga gruppidele sotsiaalse turvalisuse tagamise püüdmist jms ei saa veel vasakpoolsuseks pidada, see kuulub kõigi tänaste normaalsete riikide juurde. Eesti sotsid on kaldunud ära paremale käele, sest nad ei julge olla kurakäel, kust tuleksid inimlikud muutused.

Nii et ärge nimetage sotse Eestis praegu vasakpoolseteks, nad on napilt sääl tsentris. Võrreldes sellega, mis inimestel vaja oleks. Mina ka, muide, ei ole sots, see ei peaks ka olema sõimusõna, aga tundub, et on praegu...

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: