Autorite ühing sai uued juhid: 28 aastat juhtinud Mikk Targo pidi taanduma

{{1593673860000 | amCalendar}}

Kolmapäeval Tallinnas Vene kultuurikeskuses toimunud Eesti Autorite Ühingu (EAÜ) üldkoosolekul valiti uus juhatus ja 28 aastat ühingut juhtinud Mikk Targo on sunnitud taanduma. Eelmisele juhatusele heideti ette kehva ühingusisest kommunikatsiooni.

Uude juhatusse kuuluvad Jaan Jaago, Juko-Mart Kõlar, Kadri Sundja, Karl-Ander Reismann, Kirke Karja, Vaiko Eplik ja Virgo Sillamaa. Kõlar on neist ainus, kes kuulus ka eelmisesse juhatusse.

Sillamaa ütles ERR-ile, et seda, mis uue juhatuse all muutuma hakkab, on veel vara öelda. "Kuna tegemist on uute inimestega, siis kõigepealt seisab meil ees õppeprotsess, et saada aru, kuidas EAÜ töötab, viia end väga hästi kurssi töövoo poolega ja meeskonnaga," ütles Sillamaa. "Kui aga tuua välja need märksõnad, mille osas liikmeskond on muudatust tahtnud, siis sealt jääb kõlama läbipaistvus, mida soovitakse rohkem, parem kommunikatsioon ja võib olla ka lihtsalt natuke parem teenus autorile," lisas Sillamaa.

Tema sõnul arutati koosolekul läbipaistvuse teemadel pikalt. "Siin on ma arvan teadlikkuse probleem. EAÜ on päris läbipaistev organisatsioon, seda tingib juba seadus, nad peavad justiitsministeeriumile pidevalt aru andma ja nende iga-aastase dokumentatsiooni juurde kuulub ka läbipaistvuse aruanne. Ma arvan, et väga paljud autorid seda ei tea ega ole osanud lugeda ja siin on jäänud puudu ühingu enda kommunikatsioonist oma liikmete suunas," tõdes Sillamaa.

Sillamaa lisas, et muid etteheiteid juhatusele otseselt ei olnud. Pigem oli asi selles, et eelmine juhatus oli kauaks ametisse jäänud. "Juhatus on olnud päris pikka aega sama, juhatuse esimees on olnud algusest peale sama. Kaasaegses organisatsioonis teatav verevahetus on normaalne ja ma arvan, et seda verevahetust lihtsalt sooviti näha," ütles Sillamaa.

EAÜ tegevjuht Kalev Rattus ütles, et eelmine juhatus tegi tublit tööd, kuid kui üldkoosolek leiab, et on aeg muudatusteks, siis järelikult nii ka on. Suuri muutusi uus juhatus Rattuse sõnul aga endaga kaasa tuua ei saa. "Meie tegevus on ma usun rohkem seaduste ja Euroopa direktiiviga reguleeritud kui ühelgi teisel MTÜ-l. Nii et me oleme väga raamides paika pandud ja ega uus juhatus ei saa rohkem teha, kui seadus lubab," ütles Rattus.

Eelmise juhatuse liikme Mario Kivistiku sõnul oli uue juhatuse valimine asjade loomulik käik ja tema juhatusse kuulumisest puudust tundma ei hakka. Juhatuse töös ta puudujääke ei näinud. "Mulle tundub, et see põhjus, mida ka koosolekul välja toodi – kõlasid väljendid nagu suurem avatus ja info kättesaadavus ja kommunikatsioon – ma ütleks, et siin kõlab noorema põlvkonna teatud idealism või entusiasm. Kui asjasse süveneda, siis tegelikult seda avatust on olnud piisavalt ja kõigil liikmetel on alati olnud ja on jätkuvalt kõik võimalused enda autoritasusse puutuva kohta infot saada," ütles Kivistik.

Kivistik lisas ka, et uus juhatus vajab nüüd aega sisseelamiseks ja ühingu toimimise mõistmiseks. "Valdav enamus uutest liikmetest on tulnud kõrvalt, väga erinevatelt elualadelt – mis on iseenesest väga hea –, aga kuidas konkreetselt ühing toimib, seda peavad nad alles nüüd õppima hakkama ja see ei ole paari kuu küsimus, vaid ikka pikema aja," ütles Kivistik.

Eelmise juhatuse esimees Mikk Targo ütles ERR-ile, et temal otsuse kohta ühtegi kommentaari ei ole ja kõik läks nii, nagu minema pidi.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: