Elisa loodab raamatukauged inimesed kokkuvõtetega lugemise juurde meelitada

Elisa sõnul on Elisa Essentsi eesmärk tuua juurde uusi lugejaid, keda muudmoodi raamatutest huvituma ei saa.
Elisa sõnul on Elisa Essentsi eesmärk tuua juurde uusi lugejaid, keda muudmoodi raamatutest huvituma ei saa. Autor/allikas: Merit Maarits / ERR

Elisa teatas teisipäeval, et asub kirjastama digiraamatuid ja toob algatuse esimeste teostena lugejateni erinevate teaberaamatute lihtsustatud kokkuvõtted. Lahenduse eesmärk ei ole Elisa sõnul suunata lugejaid lihtsama vastupanu teed, vaid tuua juurde uusi lugejaid, keda muudmoodi raamatutest huvituma ei saa.

Elisa uute teenuste juht Kertu Popp selgitas, et Elisa Essents koosneb kahest erinevast initsiatiivist: Eesti tuntud mõtlejate arvamused olulistest teostest ja autoritest, mis aitavad teoseid ning autoreid lugejatele avada, ja raamatute lühendatud ülevaated eesmärgiga lugejaid raamatuteni juhatada.

Popp ütles, et raamatusõpradele, kes soovivad lugeda tervikteoseid, jääb see võimalus alles. "Kokkuvõtetega toome aga kirjanduse juurde lisaks ka need lugejad, kes mahukate teoste jaoks aega ei leiaks või teadlikult neid ette ei võtaks."

Ta lisas, et Elisa Raamatu teenuse eesmärk on olnud alati lugejaskonda kasvatada ja praegusel informatsiooni ülekülluse ajastul näevad nad tema sõnul kahte võimalust.

"Me kas kohaneme ja püüame raamatukaugeid inimesi siiski raamatute juurde tuua või lepime sellega, et lühikest sisu tarbivad inimesed jäävadki ainult uudisteportaalide pealkirju lugema." Elisa otsustas siiski eksperimenteerida ja proovida tänast lugemishuviliste hulka kasvatada.

"Kui teeme tegevusi täna samamoodi nagu eile, siis ei saa oodata, et tulemused muutuksid. Raamatu kokkuvõtete eesmärk ei ole suunata tänaseid lugejaid lihtsama vastupanu teed, vaid tuua juurde uusi lugejaid, keda muudmoodi raamatutest huvituma ei saa," selgitas Popp.

Sarja raamatuid nimetab Elisa teabeteosteks ja nende hulgas on näiteks nn essentsid Dale Carnegie' raamatust "Kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi", John C. Bogle'i teosest "Aruka investori taskuraamat" ja Y. N. Harari menukitest "Homo Deus" ja "21 õppetundi 21. sajandiks".

"Ütleme selle kohta ise know-how kategooria, mis on segu subjektiivsetest maailmavaadetest ja eneseabist, ent mida iseloomustab selgesti tõsiasi, et sisu tarbitakse mingi oskusteabe omandamiseks mitte ainult ilukirjanduslikuks naudinguks.

Enamik raamatute tervikversioone on Elisa Raamatus Poppi sõnul ka olemas ja nad plaanivad hakata ka mõõtma liikumist kokkuvõttelt täisversioonile. Inimeste suunamine täisversioonile on tema sõnul üks uue formaadi eesmärkidest, aga mitte ainuke.

"Teine eesmärk on lugemishuviliste sihtrühma kasvatamine. Elisa Raamatu viie tegutsemisaasta kogemusest lähtudes võib öelda, et raamatukaugete inimeste on lugemisharjumuse omandamine pigem pikem protsess", selgitas ta.

"Esialgu alustatakse väiksema mahu ja lugemisajaga ning järk-järgult suurendatakse nii lugemisaega kui ka tarbitava kirjanduse mahtu." Selleks, et inimesed leiaksid rohkem aega lugemiseks, on nad võimaldanud rakenduses ka robotlahenduse – iselugeja.

"Sellised väikesed tehnoloogilised nõksud ja abimehed on meie arvates ainuke viis, kuidas ise kohanedes kirjandust muutunud maailmas populariseerida," sõnas Popp.

Elisa Essents on esimene eksperiment digikirjastamises, ent vastavalt lugejate soovidele on Popi sõnul võimalik vaadata ka kokkuvõtetest kaugemale. "Lähtume lugejatest ja vaatame, kuidas nad sellise formaadi vastu võtavad."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: