Kyp Malone Lemsalu: Krisi looming vaatleb olemise paratamatut vulgaarsust

Kai kunstikeskuses on alates 18. juulist avatud suvenäitus "Love Song Sing Along (Once Again With Feeling!)" kunstnikeduolt Kris Lemsalu Malone ja Kyp Malone Lemsalu. 2017. aastal Krisiga koostööd alustanud ja tema abikaasa Kypi sõnul on Krisi loomingus midagi, mis vaatleb olemise paratamatut vulgaarsust, aga naerab koos sellega.

Kolmes näitusesaalis saab näha uusi ja varem eksponeerimata teoseid ning tänavu Berliini kunstikeskuses KW Institute for Contemporary Art näidatud suuremahulist installatsiooni. Arhetüüpsete Aadama ja Eeva rolli astunud kunstnikud on ette võtnud uue maailma loomismüüdi, kus leiavad kesksete tegelastena koha luik, jänes ja jaaguar.

Veebruaris avasid kunstnikud oma esimese institutsionaalse näituse Saksamaal "Love Song Sing Along" KW Institute for Contemporary Artis, mis märtsi alguses puhkenud pandeemia tõttu oli avatud kaks nädalat. Nagu ka pealkiri ütleb, on "Love Song Sing Along (Once Again With Feeling!)" Berliini näituse uus tulemine ja ühtlasi ka Kai kunstikeskuse esimene kriisijärgne näitus.

"Meie näitus sai alguse Berliinis. Selles kajab aga ka midagi meie New Yorgi näitusest. Aga me otsustasime, et ei hakka seda lihtsalt kordama. Me kasutasime samu elemente, iseomaseid elemente ja inspiratsiooni meie esimesest ühisnäitusest ja püüdsime selle panna kõnetama meie praegust perioodi," selgitas Kyp Malone "Ringvaates".

Ta rääkis, et tutvus Kris Lemsalu töödega enne, kui nägi teda inimesena. "Tema tööd tekitasid minus tohutu huvi. Seal on midagi sellist, mis vaatleb justkui olemise paratamatut vulgaarsust, aga naerab koos sellega ja mängib sellega. Ei peida end selle eest, vaid võtab selle omaks."

Lemsalu ja Malone'i koostöö sai alguse ühisest ülesastumisest 2017. aasta Performa biennaalil. Eesti paviljoni jaoks valminud teos "Going, Going" ajaloolises Harlemi kirikus, kus said kokku Krisi autorimärgiks kujunenud sürreaalsed portselanskulptuurid ning Kypi loodud video ja heli.

Malone tunnistas, et ei mõista etenduskunsti maailma üdini, vaid koperdab seal ringi. "Aga Kris on just etenduskunsti meister. Ei saa öelda, et ta oleks väga oskuslik kunstnik, kes on kunsti õppinud. Ta on väga heitlik. Seal on palju kontseptuaalsust."

Lemsalu on tema jaoks inspireeriv, sest ta tunneb end vabalt ja on teadlik kõigest, mis kunstimaailmas toimub. "Tal on hea meel teha oma värki, ja tal on hea meel kaasata minusuguseid inimesi ja teisi sõpru. Ta oskab väga hästi oma valgust jagada. See on tema puhul minu lemmikasi," tunnistas Malone.

Lisaks Eesti esindamisele 2019. aasta Veneetsia biennaalil on Kris Lemsalu üles astunud soolonäitustega Goldsmiths CCAs Londonis (2018) ja Secessionis Viinis (2018) ning osalenud DRAFi performance'ite õhtul Londonis (2017). Kunstnikku ja muusikut Kyp Malone'i tunneb muusikapublik Brooklynis 2001. aastal asutatud bändi TV On The Radio lauljana ning ansamblite Rain Machine'i ja Ice Balloonsi võtmeliikmena.

Kai kunstikeskuse näitus on paari esimene ühine projekt Eestis. Näitus on avatud 18. juulist 23. augustini 2020.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: