Valner Valme: kultusansambel Kino oleks vananenud väärikalt ja veidralt

Foto: Nikolai Krasnopevtsev

Sel laupäeval möödub 30 aastat kultusansambli Kino solisti Viktor Tsoi traagilisest hukkumisest. "Vikerhommikus" oli sel puhul külas ERR-i kultuuriajakirjanik Valner Valme, kes saates Tsoid ja Kinod meenutas.

Valme tõdes, et eriti oluline oli Kino Eesti alternatiivse noorsoo seas ja ansambli looming oli eriline.

"Kino oli aus oma naiivsuses, aga selle naiivsuse taga oli ka igasuguseid trikke ja kavalusi. Nad võtsid põhimõtteliselt ju šnitti tollastest 80ndate alguse briti bändidest – Joy Division, millest oli saanud New Order, Bauhaus ja selline tumedam rock. Aga nad tegid seda naiivses romantilises kastmes – lihtsad, minimalistlikud meloodiad ja kuidagi oli see erakordne. Kõige selle juures muidugi mängis olulist rolli nende dekadentlik hoiak, muidu võinuks see minna ka läilaks," rääkis Valme.

Dekadentlik hoiak väljendus nende lavalises sissepoole pööratuses. "See oli nõukogude estraadi kontekstis täitsa uus nähtus. Nad olid täiesti omas kastmes laval: pilgud sissepoole, mustad tukad turris – ikkagi sellised kahtlased elemendid," kirjeldas Valner Valme.

Nõukogude Liidus tekkis Kinol esinemisega aeg-ajalt ka pahandusi. "Esimesed kontserdid ikka lõpetati teinekord poole pealt ära, need olid vahel ka illegaalsed," tõdes Valme.

Bändi solist Tsoi oli Valner Valme sõnul ilmne liider, olemata liider. "Tema oli selle bändi kese isegi siis, kui ta seisis, põrnitses ja midagi ei teinud. Ta oli ka loominguliselt selle bändi vai ja nael," rääkis Valme.

Kino tegevuse mõjutusi kohtab ka praegugi mitmete Eesti bändide loomingus. Seda vaat et rohkemgi kui Lätis või Venemaal. "Tohutult ikkagi on see mõjutanud Eesti indie-rocki. Isegi liiga palju," nentis Valme.

Võimalik, et kui Tsoi veel elus oleks, jätkuks bändi muusikaline teekond praegugi. "Ma milegi pärast arvan, et nad oleksid vananenud nii nagu nende tollane sõprusbänd Akvarium, kes on jäänud tegutsema. Ehk siis väärikalt ja veidralt," ütles Valme.

Üks variant oleks tema sõnul aga olnud ka see, et Tsoi oleks püüelnud filmikarjääri poole ja ülejäänud Kino liikmed oleks midagi unustuses tinistama jäänud.

"See kõlab julmalt, aga ma arvan, et muusikaliselt on "Чёрный альбом" päris hea plaat, millega lõpetada oma karjääri," tõdes Valner Valme.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: