Pärt Uusbergi klavaripala inspireeris linnaruumi kujundama

Pärt Uusbergi klavaripala "Paradiis" inspireeris Eesti kunstiakadeemia arhitektuuritudengeid, kellele anti traditsiooniline ülesanne, luua avalikku ruumi puidust varjualune. Äsja avatud teos kannabki pealkirja "Paradiis".

Istuda saab nii varjualuse sees kui ka katusel, sest konstruktsioon peab ronimisel vastu. Seekord anti tudengitele ka materjalikogus, mida tuleb kasutada, üks kilomeeter puitprusse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tänavuse varjualuse autor arhitektuuritudeng Helin Kuldkepp usub, et linnas peab leiduma kohti, mis pakuvad võimalust korraks aja maha võtta - varjuda ja rahuneda.

"Minu töö iva on muusika ja ruumi omavaheline dialoog, nende omavaheline suhestumine ja kuidas muusika ruumis on. Selle kaudu ma jõudsingi meloodia laineni. Ning see laine ka seisab siin täna," rääkis Kuldkepp.

Inspiratsiooni sai ta Pärt Uusbergi klaveriteosest "Paradiis". Nii järgibki varjualuse vorm tõusvate ja langevate puitdetailide abil muusikapala meloodiat. Helilooja ise tunneb puitteoses oma vaikusest kõneleva klaveripala ära.

"Just läbi selle voolavuse ja mingisuguse rahustava mulje, mis see minus tekitab. Eriti huvitav oleks veel kui see oleks kuskil looduses, kus ümberringi oleks täiesti vaikne, siis see mõju oleks veel teistmoodi huvitav. Minu meelest oli väga ilus töö, väga selline voolav ja ühtlane," sõnas Pärt Uusberg.

Varjualune paikneb praegu Tallinnas Rumbi tänaval, linnahalli ja sadama vahel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: