Eesti Noorsooteater ootab paberkirju

Eesti Noorsooteatri hoone Tallinnas Laial tänaval.
Eesti Noorsooteatri hoone Tallinnas Laial tänaval. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Noorsooteater, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Kultuurilooline Arhiiv ja Ühendus Eesti Elulood juhivad tähelepanu käsitsi kirjutatud kirjade väärtuslikkusele nii ajalooallika kui mõtlemist arendava tegevusena.

Mitmed uuringud on osutanud käsitsi kirjutamise kasudele. Viimati tõi ERR-i teadusportaal välja Audrey van der Meeri ja tema kolleegide uuringu, mille järgi käsitsi kirjutades elavneb aju suuremas mahus ja ergastuvad keerukamad närvirakuvõrgud. 

Septembris Eesti Noorsooteatris esietendunud lavastus "IRIKKIRI" (lavastajad Tiina Mölder ja Christin Taul) tõi teatrilavale käsitsi kirjutamise tähenduse ja olulisuse. Loomaks lastele võimalust kogeda kirjade käsitsi kirjutamist ja saatmist, ootab Noorsooteater paberil kirju teatrile, mõnele näitlejale või lavastuse tegelasele, näiteks metsale, oravale, sipelgale, kaelkirjakule ja elevandile. Võib juhtuda, et mõni kiri on näha lavastuse kirjade metsas, kus saab jalutada pärast etendust.

Eesti Noorsooteater kutsub ka koostöös Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Kultuuriloolise Arhiivi ja ühendusega Eesti Elulood osalema kogumisvõistlusel "Kirjad minu elus". 

"Kuna paberile kirjutatud kirjad on praeguseks ajalukku kadunud nähtus, kutsume üles saatma Eesti Kultuuriloolisse Arhiivi nii kirjavahetusi kui ka mälestusi ja mõtisklusi sellest, mida on tähendanud kirjade vahetamine," ütles ühenduse Eesti Elulood esinaine Maarja Hollo.

Eesti Kultuuriloolise Arhiivi vanemteadur Leena Kurvet-Käosaare sõnul on kirjavahetused pikka aega olnud kõige tavalisem elulookirjutuse praktika, mis pakub väärtuslikku ainest nii igapäevase elu kui ka mingi ajastu kultuuriprotsesside uurimisel. 

Arhiivis on Kurvet-Käosaare sõnul hoiul paljude kultuurilooliselt oluliste isikute – kirjanike, kirjastajate, kirjanduselu võtmefiguuride jt – kirjavahetused. Arhiivi on jõudnud aga ka mitmeid tavainimeste kirjavahetusi, näiteks kirjavahetusi perekonnaliikmete ja sõprade vahel üle raudse eesriide.

Eesti Noorsooteatri kunstilise juhi Mirko Rajase sõnul saavad lapsed ja noored oma küsimustega motiveerida vanemaid või vanavanemaid paberkirjade vahetamise kogemusi jagama. "Paberil kirjade kirjutamine on üks teema, mis põlvkondi eristab, aga see võiks olla ühtlasi põlvkondi ühendav jututeema," ütles Rajas. 

Täpsemad juhised kirjade saatmise kohta on leitavad Eesti Noorsooteatri kodulehelt ja Eesti Kultuuriloolise Arhiivi kodulehelt

Eesti Noorsooteatri postiaadress on Lai 1 / Nunne 4, 10133 Tallinn.
Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Kultuuriloolise Arhiivi postiaadress on Vanemuise 42, 51003 Tartu.

Toimetaja: Marju Bakhoff

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: