Kultuuriportaali koroonaleevendus | Heino Parsi lühianimatsioon "Nael"

Heino Pars
Heino Pars "Nael I" Autor/allikas: Kaader filmist

Heino Parsi "Naela" üle heidetakse tihti nalja, kuna inimestel on sellest sürreaaalsest animatsioonist lapsepõlvetrauma, kuid reaalsuses on tegemist ikkagi Eesti anima tippteosega, mis on aastate jooksul osalenud kümnetel rahvusvahelistel animafestivalidel. Kaheosalise animatsiooni 1971. aastal ilmunud esimest episoodi on võimalik ka vabalt veebis vaadata.

Filmiklassikasse kuuluv "Nael I" (1972) on Heino Parsi üks eksperimentaalsemaid filme.  See naeltest peategelastega ühiskondlik satiir koosneb mõtteliselt neljast novelletist: "Armastus", "Pugeja", "Huligaan" ja "Tsirkus". Tabavalt ja humoorikalt näidatakse inimesteks kehastunud naelte omavahelisi suhteid, olgu selleks siis kavaleri ja tema daami armuafäär, pugejaliku tallalakkuja ponnistused, nokastunud huligaani tülinorimine ning edeva loomataltsutaja suhted tsirkuselõviga.

Filmi režissöör Heino Pars (1925-2014) oli üks Eesti animatsiooni teerajajatest. 1960. aastatel nukufilmi režissööri karjääri alustanud Pars lavastas üle kolmekümne animafilmi. Lisaks lõi ta nukufilmides kaasa operaatorina. Nukufilmi teerajajat on tunnustatud nii Valgetähe V klassi teenetemärgi kui ka PÖFFi elutööpreemiaga.

Vaata filmi siit.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: