Kultuuriportaali koroonaleevendus | Elem Klimovi kultusfilm "Mine ja vaata"

"Mine ja vaata" ("Иди и смотри")

Tõsiasi on see, et ega Elem Klimovi legendaarne sõjafilm "Mine ja vaata" ("Иди и смотри") 1985. aastast kellegi enesetunnet paremaks ei muuda. Küll aga aitab see film meelde tuletada, et kui viriseme praegu koroonaviiruse üle, siis kunagi olid maailmas probleemid, mis teevad COVID-kriisile sajakordselt silmad ette.

Üheks maailma mõjusaimaks sõjafilmiks nimetatud "Mine ja vaata" viib vaataja 1943. aasta Valgevene külakesse, kuhu on jõudnud Teise maailmasõja lahingud. Sõja metsikust ja mõttetust on näidatud läbi teismelise poisi silmade, kes tormab hasartselt võitlusse vihatud fašistidega. Lahingute asemel satub ta aga apokalüptilisele rännakule, mille unenäoliselt sürrealistlikud detailid sulavad mõtiskluseks inimeksistentsi olemuslike küsimuste üle.

Teise maailmasõja kaasa teinud režissöör Elem Klimovi filmi eristab tuhandetest teistest nõukogude sõjafilmidest must-valge patriotismi puudumine. Film "Mine ja vaata" on pälvinud arvukalt auhindu paljudel filmidestivalidel, sealhulgas Moskvas, Veneetsias ja Torontos.

Eesti filmirežissöör Peeter Simm iseloomustab seda linateost nii: "Thriller on selle kõrval kissell. 2 tundi 22 minutit enamat kui õudust. Kõik algab teadagi mängust, homo sapiensi loomastumine päädib operetiga ja et olla realist, ära usu oma silmi. Valgevenes põletati koos inimestega maha 628 küla. Kes tegid? Kunagi teadis igaüks: sakslased. Nüüd öeldakse: kõik! Nii omad kui naabrid. Loomastumine on meie kõrval. On geniaalseid filme Jumalast ja on geniaalseid filme… Jah, temast. Tule, näe ja otsusta ise. Tabletid kaasa."

Filmi on võimalik vaadata vene keeles ingliskeelsete subtiitritega.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: