Viljandis läks lahti 28. pärimusmuusika festival

{{1626966300000 | amCalendar}}

Neljapäeva keskpäeval algas 28. Viljandi pärimusmuusika festival, mille selleaastane teema on kokkumäng.

"Kokkumäng on kooskõla, harmoonia ja üksteise toetamine," sõnas festivali pealik Ando Kiviberg. "Eelmine aasta jäi festival vahele, ja seda suurem on meie soov, et saaksime tänavu siia tulnud inimeste hingekeeli puudutada – nautida koos olemist ja rõõmu, mida muusika pakub," lisas ta.
 
Igipõlise festivalikülalisena oli kohal ka president Toomas Hendrik Ilves, kes tõstis tänavust teemat esile läbi kahe aspekti.

"Kuidas sünnib rahvamuusika? Eraldatuses muusika ei sünni," lausus Ilves. "Nii nagu suured puud saavad alguse seemnest ja vajavad linde, kes seemneid laiali viivad, vajab ka rahvuskultuur kokkumängu, et olla viljastatud ja edasi kesta."

Viljandi Pärimusmuusika Festivali programmipealik Tarmo Noormaa ootab enim välismaiseid esinejaid.

"Võib-olla, mida ma ise isiklikult kõige rohkem ootan, on välismaa esinejate mängimist. Näiteks Soomest tuleb meile Antti Paalanen, 5/5, Itaaliast Maria Mazzotta, Ungarist PasztorHora ja Gruusiast Tbilisi meeskoor. Ja muidugi kindlasti meie suurkujude Igor Tõnuristi ja Jaak Johansoni mälestuskontserdid on selle festivali ühed märksõnad," kirjeldas ta "Aktuaalsele kaamerale".

Seekordne pärimusmuusika festival paneb suurt rõhku loodushoiule - kõikjal on kastid prügi sortimiseks, saab võtta tasuta kraanivett, toitlustajad müüvad korduvkasutatavaid nõusid.

"Saab seda vahepeal meie nõude loputuspunktis pesta ja korduvkasutada. Ja kui tundub, et rohkem seda nõud vaja ei lähe, siis saab selle tuua Eesti Pandipakendi tagastuspunkti. Ja siis sealt saab pandiraha tagasi," selgitas festivali rohepealik Kirsika Meresmaa.

Festivali korraldajad soovitavad jääda koju kõigil, kes tunnevad end haiglasena. Pidulistel palutakse hoida mõõdukat vahet, desinfitseerida käsi, kohapeal jagatakse näomaske. Kõigil neljal festivalipäeval saab lasta ennast tasuta vaktsineerida Vabaduse väljakul asuvas vaktsineerimisbussis.

Nii Ilves kui Kiviberg kutsusid üles vastutustundele ja soovitasid kõigil end vaktsineerida.

"Meil on päevane piirang, iga päev maksimaalselt 5000 inimest. Tõenäoliselt siis neljapäeval ja pühapäeval jääb oluliselt alla selle piiri, aga reedel ja laupäeval on see piir täis täpselt," rääkis Kiviberg.

Avatseremoonial Kaevumäel astusid üles üleriigilise võistumängimise võitja Mihkel Sildoja, noorte pärimusbändide konkursi võitjad Mann ja Juula ning noorema vanuseastme võitjad ansambel Kirekind. Samuti etnolaagri noored, Duo Ruut ja Lauri Õunapuu, pärimuslikku kupleemuusikat mängisid Kaisa Kuslapuu ja Karl Laanekask ning Elleri-kooli pärimusmuusikud koos Arno Tammega. Välismaalt tõid tervitusi taanlased ansamblist Mads Hansens Kapel.

Viljandi pärimusmuusika festival kestab 25. juulini. Nelja päeva jooksul toimub festivalil 53 kontserti, festival lõppeb järelpeoga Kuusemäe metsatukas pärimusmuusika aida taga.

 

Toimetaja: Merit Maarits, Olev Kenk, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: