Galerii: Tallinna vene muuseumis avati Tanja Muravskaja näitus "Hingelähedane sõna"

Kolmapäeval avati Tallinna vene muuseumis kunstnik Tanja Muravskaja näitus "Hingelähedane sõna". Väljapanek on osa projektist "Muuseumi laboratoorium", mis tõstab esile muuseumi sotsiaalset rolli, kaasates publikut muuseumi kujundamisse.
Näitus "Hingelähedane sõna" kujutab endast vene keelt kõnelevate Eesti inimeste sõnade atlast, mis peegeldab mitmeid kohalikus ühiskonnas toimunud ja toimuvaid protsesse. Näituse kuraatori ja kunstniku Tanja Muravskaja sõnul kogusid nad 2021. aasta jooksul muuseumi ja muuseumisõprade koostöö vältel enam kui sada kõige tähendusrikkamat sõna. "Mitmed üldise tähendusega sõnad kordusid, tõestades ühiseid inimlikke väärtusi. Oli ka palju avastusi, uusi harjumatuid sõnu, mis said Eesti kultuurilise, rahvusliku ja keelelise mitmekesisuse tunnistuseks."
Ühe näituse osa moodustab kogutud sõnadel ja nendega seotud lugudel põhinev installatsioon. Väikses saalis saab aga näha Eestiga seotud kunstnike teoste väljapanekut. Maalid ja graafilised lehed avavad vene keele kasutamise kultuurilist ja ajaloolist konteksti Eestis. See avaldub nii Raul Meele ja Ilja Kabakovi kontseptuaalsetes töödes kui ka Alexei Gordini satiirilistes kompositsioonides.
Tanja Muravskaja on kunstnik, kelle tööd kuuluvad Eesti kunstimuuseumi ja Tartu kunstimuuseumi püsikogusse. 2018. aastal pälvis Muravskaja Eesti kaasaegse kunsti muuseumis Köler Prize'i peapreemia. 2019. aastal sai Valgetähe teenetemärki V klassi, riikliku kunstnikupalga saaja aastatel 2018–2021.
Näitusel esindatud kunstnikud: Alexei Gordin, Kuzja Zverev, Ilja Kabakov, Sandra Kosortova, Raul Meel, Boriss Uvarov, Evi Pärn, Tanja Muravskaja.
Näitus jääb avatuks kuni septembrini 2022.
Toimetaja: Kaspar Viilup