Video. Kirjanduslik kolmapäev: Sei Shōnagoni "Padjamärkmed"

Fragment Sei Shōnagoni teose
Fragment Sei Shōnagoni teose "Padjamärkmed" kaanepildist. Autor/allikas: ERR

Jaanuari lõpus kirjanike liidu musta laega saalis toimunud kirjandusliku kolmapäeva raames vestlesid omavahel Sei Shōnagoni "Padjamärkmete" teemadel raamatu tõlkija Alari Allik, kirjanik ja japanist Rein Raud ning heliloojad Märt-Matis Lill ja Helena Tulve.

Anna-Liisa Eller esitas vestlusõhtul kandlel jaapani kotomängust inspireeritud muusikapalasid ja kõlas katkend Helena Tulve 2014. aastal salvestatud kammerooperist "It Is Getting So Dark".

Hiljuti Tallinna ülikooli kirjastuselt eesti keeles ilmunud Sei Shōnagoni (u 966–1025) "Padjamärkmed" ("Makura no sōshi") on Jaapani õukonna kõrgkultuuri kuuluv Heiani ajastust (794–1192) pärit proosateos, mis on kirjutatud zuihitsu ("pintslile järgnedes") stiilis ja kujutab endast kollaaži jõudehetkedel kirja pandud tekstidest – mitmesugustest loeteludest, mõtisklustest ja päevikukatkenditest.

Tuhandeaastasele vanusele vaatamata on tekst asjakohane ka tänapäeval, millest annavad tunnistust Sei Shōnagonist inspireeritud teosed, nagu Peter Greenaway "Pillow Book" (1996) ja Helena Tulve sama pealkirjaga kammerooper (2004).

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: