Marta Vaarik avab laste vaimset tervist puudutava näituse

Marta Vaarik avab Vabaduse galeriis näituse
Marta Vaarik avab Vabaduse galeriis näituse "Hoia mind kaisus". Autor/allikas: fragment näituse plakatist

Marta Vaarik avab laupäeval, 26. veebruaril Vabaduse galeriis näituse "Hoia mind kaisus", kus tegeleb praegusel stressirohkel ajal olulise teemaga – laste vaimse tervisega.

Eestis on aastas umbes 10 000 abivajavat last. Lasteabisse pöördus 2021. aastal 2653 last ja 470 noort, Eestis on aga ainult 275 lastekaitsetöötajat. Eestis on 2277 vanemliku hoolitsuseta last. 2020. aastal toime pandud perevägivalla juhtumitest toimus 27 protsenti lapse juuresolekul. 2021. aastal registreeriti 663 alaealise kannatanuga seksuaalkuritegu. Ohvri keskmine vanus oli 11 aastat.

Need on vaid mõned näited Eesti ühiskonna tegelikkusest.

Marta Vaarik ei ole oma näituse ehitanud üles pelgalt sootsiumit puudutavatele faktidele ja suurtele probleemidele, vaid selles on esindatud kunstniku enda kogemus väikese poisi emana ning kokkupuude Kõpu, Tapa ja Kaagvere kinniste lasteasutuste nn keeruliste teismelistega.

Näituse "Hoia mind kaisus" enamik teoseid – maalid, kollaažid ja neoontorudest installatsioonid on valminud koostöös nn keeruliste lastega. "Nende kogemused on ekstreemsed, aga nad on tavalised toredad lapsed. Igal lapsel on heaoluks vaja kasvõi üht inimest, kes teda kuulab ja keda ta saab usaldada," seisab näituse kaastekstis.

Vabaduse galerii väljapanekus on vaatluse all rasked teemad, kuid kunstnik on nende edasiandmiseks valinud heledad, erksad ja isegi rõõmsad värvid.

"Hoia mind kaisus" on Vabaduse galeriis avatud 26. veebruarist 2022 23. märtsini 2022.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: