Heliloojate liit hakkab tulevikus eraettevõtjate toel uut heliloomingut tellima

Heliloojate liit on mures elukutse jätkusuutlikkuse pärast.
Heliloojate liit on mures elukutse jätkusuutlikkuse pärast. Autor/allikas: seriousbri/Creative Commons

Eesti Heliloojate Liit, Eften Capital, Hansa Grupi Noore Muusiku Fond ja Advokaadibüroo Sorainen asutasid koos ühise fondi, mis avardab võimalusi uue heliloomingu tellimiseks. Kokkuleppe järgi panustavad ettevõtted uue loomingu tellimiseks aastas kuni 15 000 eurot, millele Eesti Heliloojate Liit leiab kaasfinantseeringu.

Eesti Heliloojate Liidu ja ettevõtjate ühisfondist saavad tulevikus sündida tellimusteosed nii Eesti kui rahvusvaheliste kollektiivide repertuaaridesse, fookus on ka tiivustada noorema põlvkonna heliloojaid. Fondist rahastatavate tellimuste jaoks moodustatakse Eesti Heliloojate Liidu algatusel eraldi ekspertkomisjon, kes teeb valiku, kellele tellimused suunatakse.

Eesti Heliloojate Liidu juhatuse esimehe Märt-Matis Lille sõnul on tegemist teedrajava kokkuleppega. "Muusika kirjutamine nõuab sarnaselt ettevõtlusele suurt professionaalsust ja pühendumust, kus edu ja tulemus ei saabu koheselt. Seetõttu on suur rõõm olla tunnistajaks kokkuleppele, milles mitmed Eesti äriliidrid on nõus lisaks tavapärasele riigi toele panustama heliloomingu tellimise mahu suurendamisse," kommenteeris Lill.

"Valdkonna ja toetajate ühine eesmärk on, et uus Eesti helilooming jõuaks veelgi sagedamini interpreetide kavadesse ja leiaks tee uute kuulajateni. Eesti Muusika Päevad on üks suurimaid uue muusika tellijaid. Kultuuriministeeriumi abil suudab festival tuua publikuni igal aastal 10-15 Eesti helilooja teose esiettekannet. Juba aastaid ei ole riigipoolne heliloomingu tellimuse toetusvooru maht aga Kultuuriministeeriumis suurenenud ja senised toetused ei suuda võimaldada heliloojatele jätkusuutlikke tingimusi selliselt, et kõik väärt ideed ka teostuseni jõuaks. On oluline, et koostöös erasektoriga suudetakse luua heliloojatele paremaid tingimusi pühenduda oma loomingule," lisas festivali Eesti Muusika Päevad produtsent Mari-Liis Rebane.

Projekt on loodud koostöös Kultuuripartnerluse Sihtasutusega. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: