ERM avas Eesti krooni 30. sünnipäeva puhul virtuaalnäituse

"Krooniaeg" Autor/allikas: ERM

Eesti Rahva Muuseumi veebis on avatud uus virtuaalnäitus "Krooniaeg", mis teeb nostalgiarännaku lähiminevikku, mil tuli kasutusele Eesti kroon.

30 aastat tagasi (20. kuni 22. juuni 1992) vahetati rublad kroonideks, 1500 rubla eest sai 150 Eesti krooni ja see oligi maksimum, mida vahetada sai.

ERMi produtsent Eve Aab sõnas, et hoitud ja imetletud oma raha oli väärilisel kohal ka meie postmarkidel. "Krooni taaskehtestamise viienda aastapäeva eel alustas Eesti Post raha tutvustavat margiseeriat, mille kujundamisel kasutati ka rahatähtede turvamärke," selgitas ta ja lisas, et virtuaalnäitusel ongi põhjalikumalt välja toodud Eesti Panga ettepanekud Eesti Postile 1996. aastal uue margi käibele laskmiseks ning margi kavandikonkursi võitnud Jaan Saare meenutused. 

Eesti kroonile on pühendatud neli marki ja margiplokk. Tollane suurima nominaaliga postimaksevahend oli "100-kroonine mark", millega sai 2000. aastal maapostiga ja tähituna saata rahvusvahelise kirja kaaluga 500-1000 grammi.

Postiajaloo üheks verstapostiks on nii taasiseseisvunud riigi esimene kui ka viimane ainult kroonivääringus mark, samuti esimene ja viimane kahe nominaaliga (kroon/euro) mark. Kusjuures kahe nominaaliga margid kehtivad ka praegu postimaksevahendina.

Näituse kokkupanekul on kasutatud Eesti Rahva Muuseumi postmargi- ja kultuurilooliste esemete kogu ning erakogusid.

Tutvu näitusega siin.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: