Suri ehtekunstnik Lia Tüür

Lia Tüür
Lia Tüür Autor/allikas: erakogu

7. novembril lahkus meie seast ehtekunstnik Lia Tüür.

Lia Tüür sündis 1944. aastal Muhus Tamse külas Sarapuu talus kalur Voldemar Tüüri ja musikaalse Olga Tüüri perekonda. Alghariduse omandas ta Muhus Tamse algkoolis ja Piiri koolis, 13-aastasena suundus õppima mandrile, kus õppis Viljandi II keskkoolis ja Vaeküla internaatkoolis.

Aastatel 1964–1969 õppis Tüür Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis metallehistöö erialal. Peale ülikooli lõpetamist töötas ta aastatel 1971–1984 kombinaadis ARS autoritiraaži kunstnikuna, 1990–1993 Tallinna Kunstiülikooli metallikunsti kateedris õppejõuna ning aastatel 1999–2004 A-Galerii juhatajana. Periooditi tegutses ta ka vabakutselise kunstnikuna.

1978. aastal toimus Lia Tüüri isikunäitus Tallinna Kunstihoone salongis koos keraamik Ene-Mai Luuriga, 1998. aastal grupinäitus galeriis Sammas koos õpilaste Viktorija Lillemetsa ja Adolfas Šaulisega. Ta osales aastatel 1976–1989 vabariiklikel tarbekunstinäitustel ja Eesti Metallikunstnike Liidu aastanäitustel ning rahvusvahelistel näitustel Jablonecis, Moskvas ja Porvoos.

Tema töid leidub ETDM-i ja Moskva Tretjakovi Galerii kollektsioonis ning erakogudes. Lia Tüüri ehted on täpsed ja tundlikud ning ta pidas oluliseks ehte kvaliteeti ja vastupidavust. 1980. aastatel uuris ta põhjalikumalt vasegravüüri tehnikat ning kasutas seda tehnikat oma ehete loomisel. Ta oli üks A-Galerii asutajaliikmetest (1993), aidates sellega kaasa Eesti ehtekunsti järjepidevuse säilitamisele 1990. aastatel.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: