Kultuuriportaal soovitab: dokfilm "Keelemässaja Mati Hint" Jupiteris

„Keelemässaja. Mati Hint“
„Keelemässaja. Mati Hint“ Autor/allikas: Kaader filmist

Emakeelepäev jäi küll selleks korraks selja taha, aga see ei tähenda, et eesti keelest ja meelest mõtlemise peaks kohe lõpetama. Annika Koppeli mullu valminud dokfilm "Keelemässaja Mati Hint" ei rapsi ega kihuta, see on keeleinimesele kohaselt vaikne ja tasane, kuid kuskil sügavamal pinna all ka õrnalt mäslev.

Annika Koppeli dokumentaalfilmis on fookuses keeleteadlase, esseisti, õppejõu ning Eesti taasiseseisvumise ajal poliitikas olulist rolli mänginud Mati Hindi elu ja loometee.

Pöördelistel üheksakümnendatel oli äärmiselt oluline, et eesti keelest saaks riigikeel ja selleks tuli vastu võtta keeleseadus. Mati Hint oli keeleseaduse ideoloog ja tänu tema julgusele nurjusid katsed seda viimasel hetkel muuta. Nii tõigi tema mässumeelsus kasu Eesti riigile.

Film uurib, missugune roll oli Lõuna-Eesti viljakatel maastikel ja karmil ajalool kompromissitu loomuse ning mässaja vaimuisiksuse kujunemisel. Mati Hint suri 5. detsembril 2019. aastal, just samal päeval lõppes ka Eesti keele aasta. Kas pole mitte tähenduslik?

Filmis räägivad Mati Hindist tema kolleegid ülikoolidest, üliõpilased, keeleteadlased ja lähedased. Tema elutöö ja isiksus avanevad uutest aspektidest. Ka Mati ise on veel kohal oma veidi toriseval, ent kindlal ja hoolival moel.

Autor ja režissöör Annika Koppel, produtsent Anneli Ahven.

"Keelemässaja Mati Hint" on vaadatav Jupiteris.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: