X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kultuuriportaal soovitab: Leida Laiuse "Libahunt" Jupiteris

"Libahunt" Autor/allikas: Kaader filmist

Leida Laiuse 100. sünniaasta tähistamiseks on parim moodus tema filme vaadata! Eks neid linateoseid, millest alustada võiks, on muidugi palju, aga Eesti ühe olulisema kirjandusteose, August Kitzbergi "Libahundi" ekraniseering on meie filmiloos põhjendamatult tähelepanuta jäänud.

Tuulisel talveõhtul toob Tammaru talu perenaine majja teelt leitud hirmunud ja poolkülmunud tüdruku Tiina. Tema ema, keda süüdistati nõidumises, oli just kiriku juures häbipostis surnuks pekstud. Üles kasvades külvab rõõmsaloomuline tüdruk endasse sulgunud külakeses segadust. Kui panuseks on perepoeg Marguse armastus, meenutab lapsepõlve mängukaaslane Mari külarahvale valusalt Tiina minevikku.

Nagu lugematud teatrilavastajad enne teda, on ka Leida Laius pöördunud Libahundi-radadele. Filmi eeliseid kasutades ei pea režissöör kinni ajalisest järgnevusest, keskendudes pigem ohjeldamatu tüdruku vastasseisule umbuskliku ja kinnise külarahvaga. Võrdluses pähesööbinud Kitzbergi looga kasutab ja varieerib Laiuse "Libahunt" ideid võrdlemisi vabalt.

Filmi atmosfääri toetab tõhusalt Veljo Tormise muusika. Osades Ene Rämmeld, Doris Kareva, Evald Hermaküla, Malle Klaassen jt.

"Libahunt" on vaadatav Jupiteris. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: