Kultuuriportaal soovitab: Katrin Tegova lühifilm "Mia ja Liki" Jupiteris

Kaader filmist
Kaader filmist "Mia ja Liki" Autor/allikas: Kaader filmist

Katrin Tegova värske lühilugu "Mia ja Liki" saab suurepäraselt hakkama eesmärgiga, mis jääb paljudele režissööridele ületamatuks: panna lapsed ekraanil niiviisi mängima, et see mõjuks loomulikult. Väike, aga piinlikult vähe tähelepanu saanud kodumaine filmipärl.

Kui lapsi näeme ekraanil tihti, siis näidatakse neid enamasti ikka läbi täiskasvanu vaatepunkti ning üritatakse nooremaid tegelasi ratsionaliseerida ning vaid markeerida lapsemeelsust. Tegova aga suudab sellest positsioonist loobuda ning suudab vähemalt selleks veerandtunniks ka ise lapseks kehastuda.

"Mia ja Liki" näitab, kuidas tajuvad lapsed kõrvaltvaatajana ühe perekonna lagunemist. Ega keegi ei lähe ju neile otsesõnu ütlema, et emme ja issi on omavahel tülis ja plaanivad lahku minna, seda hakkavad lapsed märkama salamahti ja endale teadmata.

Läbi ukse kostavad vestlused, mis tunduvad juskui kontekstist rebitud, kuid lapsed ei ole lollid, nad saavad hästi aru, millest nende vanemad räägivad. Kui täiskasvanud peidavad oma reaalseid tundeid laste eest, siis samamoodi üritavad ka lapsed seda kõike varjata, nad mängivad ja lustivad edasi, kuid see jääb neid ikkagi kripeldama.

Režissöör-stsenarist Katrin Tegova, operaator Mart Raun, kunstnik Katrin Sipelgas, kostüümikunstnik Marit Ahven, helilooja Janek Murd, osades Miriam Mia Maimik, Liisa Lotta Vahemets, Maria Peterson, Andri Luup jt.

"Mia ja Liki" on vaadatav Jupiteris.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: