Kultuuriportaal soovitab

Kultuuriportaal soovitab: hea tuju dokumentaalfilm "Rituaalid vees" Jupiteris

09.08.22 FILM ... Palju on dokumentaalfilme, mis annavad võimaluse piiluda kohutava ja jäleda maailma kardinate taha, kust vaatab vastu veel kohutavama ja jäledam maailm. Aga õnneks on ka erandeid, nagu näiteks see enneolematult heatujuline ja elujaatav Islandi dokfilm "Rituaalid vees" 2018. aastast.

Kultuuriportaal soovitab: Vallo Toomla "Teesklejad" Jupiteris

08.08.22 FILM ... Psühhotrillereid on Eestis liiga vähe tehtud ja juba puhtalt seetõttu väärib Vallo Toomla täispikk debüüt "Teesklejad" tähelepanu. Kui tahate, võib selle kohta öelda isegi Eesti oma "Kes kardab Virginia Woolfi?".

Kultuuriportaal soovitab: "Igaühele midagi" Jupiteris

02.08.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Enneaegseid siitilmast lahkumisi tuleb räpiskeenes ette kahetsusväärselt sageli, üks selliseid on igavesti 21-aastane Rootsi-Ameerika päritolu emoräppar Lil Peep, kes olenemata lühikeseks jäänud karjäärist kogus omale märkimisväärse austajaskonna. Dokumentaal "Igaühele midagi" teeb räppari elusse ja muusikasse sissevaate, mis ühtviisi sobilik nii fännile kui võhikule.

Kultuuriportaal soovitab: "Jooksuga revolutsioonini" Jupiteris

23.07.22 FILM ... Kuigi paljud tahaksid uskuda, et sport on apoliitiline ja neutraalne, paigutub see pea alati laiemasse sotsiaalpoliitilisse konteksti. Sama on lugu ka Kuuba legendaarse kergejõustiklase Alberto Juantorenaga, kelle sportlaskarjääri ei ole võimalik lahutada Kuuba revolutsioonist – tema sportlikud saavutused poleks lihtsalt ilma teoks saanud, nagu ta selgitab dokumentaalfilmis "Jooksuga revolutsioonini".

Kultuuriportaal soovitab: Soome noortefilm "Rumal noor süda" Jupiteris

22.07.22 FILM ... Pahatihti suhtutakse noortefilmidesse põhjendamatu skepsisega. 2018. aastal valminud Soome noortefilm "Rumal noor süda", mis linastus toona ka Tartu armastufilmide festivalil, väärib võimalust ka kõigilt neilt, kes muidu sedalaadi filme ei vaata.

Kultuuriportaal soovitab: Andres Söödi "511 paremat fotot Marsist" Jupiteris

21.07.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Andres Söödi 1968. aastal valminud "511 paremat fotot Marsist" on Eesti lühidokumentalistika meistriteos, mis heidab napilt 15 minutiga põneva pilgu toonasesse kohvikukultuuri.

Kultuuriportaal soovitab: kodumaine lühianimatsioon "Teofrastus" Jupiteris

20.07.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Filme kassidest ei ole kunagi liiga palju. Õigemini, pigem tuleks öelda, et neid on häbematult vähe. Seetõttu on 2019. aastal valminud Sergei Kibuse lühianimatsioon "Teofrastus" igati tähelepanuväärne. Astrid Reinla samanimelisel raamatul põhinev film on liigutav ja puudutav, kõigile kassifännidele aga lausa kohustuslik.

Kultuuriportaal soovitab: Michael Haneke "Klaveriõpetaja" Jupiteris

19.07.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Austria režissööri Michael Haneke filmograafia ei ole pealtnäha just midagi sellist, millega mõnel ilusal suvepäeval tutvust teha. Aga samas Eesti suves jagub ka piisavalt vihmaseid päevi, et võtta Jupiterist ette Haneke hinnatuim film, 2001. aastal ilmunud erootiline draama "Klaveriõpetaja".

Kultuuriportaal soovitab: suvefilm "Lammas all paremas nurgas" Jupiteris

01.07.22 FILM ... Ikka räägitakse suvemuusikast ja suveraamatutest, aga samavõrd vääriksid tähelepanu ka suvefilmid! Lembit Ulfsaki "Lammas all paremas nurgas" on kindlasti üks neid filme, mis sobib imeliselt kokku praeguste lämbete päevadega.

Kultuuriportaal soovitab: Arvo Iho "Karu süda" Jupiteris

30.06.22 FILM ... Praeguse lõputu kuumalaine ajal on igati kohane vaadata Eesti kõige tuumakamat soome-ugri mängufilmi "Karu süda", mis sobib selle hullutava palavaga imeliselt.

Kultuuriportaal soovitab: Mats Traadi kirjutatud "Ukuaru" Jupiteris

29.06.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Kuigi enamasti tema Leida Laiuse filmi "Ukuaru" just tänu Arvo Pärdi "Ukuaru valsile", siis 85-aastasena meie hulgast lahkunud Mats Traadi mälestuseks tasub pühitseda ka filmi stsenaariumi.

Kultuuriportaal soovitab: Ülo Pikkovi lühidokumentaal "Kilpkonn ja jänes"

28.06.22 FILM ... Ülo Pikkovi 2020. aastal valminud lühidokumentaal "Kilpkonn ja jänes" jooksis suuresti radari alt läbi ja suuremat tähelepanu see ei saanudki, kuigi see on võimas isiklik lugu, mis peaks iga vaatajat puudutama.

Kultuuriportaal soovitab: "Hukkunud Alpinisti hotell" Jupiteris

27.06.22 FILM ... Kui leidub veel keegi, kes ei ole näinud Grigori Kromanovi 1979. aastal valminud ulmefilmi "Hukkunud Alpinisti hotell", siis parandage see viga silmapilk. Üks neid Eesti filme, mis püüab olla võimalikult läänelik, kuid saab sellega ka elegantselt hakkama, alates Sven Grünbergi maagilisest muusikast lõpetades sürreaalse hotelliga, kus tegevus toimub.

Kultuuriportaal soovitab: komöödiaklassika "Siin me oleme"

25.06.22 FILM ... Huvitav fenomen on see, et kogu oma nooruspõlve Saaremaal elanuna defineerib minu jaoks saarlust – mis sest, et filmi tegevus toimub Muhus – just "Siin me oleme". Enam suvemat suve ei saa olla kui selles Sulev Nõmmiku komöödiaklassikus, usun, et paljuski just tänu sellele seisavad inimesed igal aastal tunde ja tunde Virtsus praamijärjekorras.

Kultuuriportaal soovitab: kirjeldustõlkega "Kevade" Jupiteris

20.06.22 FILM ... Noh, mis seda Kruusementi "Kevadet" eraldi ikka välja tuua, kõik on seda näinud ja midagi ülemäära uut ja huvitavat selle juures ehk polegi. Aga Jupiteris saab vaadata filmi ka professionaalse kirjeldustõlkega, mis ühelt poolt aitab mõista vaegnägijate filmikogemust, kuid teisalt annab hoopis uue vaatenurga kodumaise klassika kogemiseks.

Kultuuriportaal soovitab: Richard Linklateri "Enne südaööd" Jupiteris

15.06.22 FILM ... Richard Linklateri Before-triloogia on üks tugevamaid filmisarju läbi aegade ning kui need on nägemata, siis soovitaksin ikkagi alustada avafilmist. Samas oleks üsna huvitav eksperiment vaadata ära ka vaid sarjale joone alla tõmmanud "Enne südaööd" ning püüda seda hinnata kui täiesti eraldiseisvat teost.

Kultuuriportaal soovitab: Francois Ozoni "Suvi 85" Jupiteris

14.06.22 FILM ... Kõik need, kellele meeldib Luca Guadagnino 2017. aastal valminud "Kutsu mind oma nimega" ("Call Me By Your Name"), võiks anda võimaluse ka Prantsuse kultuslavastaja Francois Ozoni 2020. aastal valminud filmile "Suvi 85" ("Ete 85"). Mõneti võibki öelda, et "Suvi 85" on otsekui Guadagnino filmi väikevend.

Kultuuriportaal soovitab: komöödiaklassika "Vallatud kurvid" Jupiteris

13.06.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Kui on üks kodumaine film, mida ma võin söögi alla ja söögi peale vaadata, siis on see kahtlemata Kaljo Kiisa 1959. aastal valminud "Vallatud kurvid". Siin on stiili, mõnusalt muretut huumorit ja head kulgemist, lisaks palju ilusaid inimesi ja 60 aasta taguseid Tallinna vaateid. Mida veel ühelt filmilt tahta?

Kultuuriportaal soovitab: portreedokumentaal Michael Hutchence'ist

11.06.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Sarnaselt Fleetwood Macile ja Kate Bushile, kes on nooremale põlvkonnale vastavalt tänu TikTokile ja "Stranger Thingsile" tuttavaks saanud ning saavad nautida üldist taastärganud tähelepanu, nii ka INXS, kelle lugu "Mystify" kasutas prominentselt hiljuti HBO oma hittsarjas "Eufooria". Laupäeval on ETV2 eetris samanimeline dokumentaalfilm, mis annab aga võimaluse tutvuda lähemalt bändi solisti, keerulise elusaatusega Michael Hutchence'iga.

Kultuuriportaal soovitab: Woody Alleni "Ilmaratas" Jupiteris

10.06.22 FILM ... Woody Alleni maine on seoses seksuaalse ärakasutamise süüdistega viimastel aastatel kõvasti alla käinud ja Ameerikas tema filme suuresti ei näidatagi. Samas pole ka eriti põhjust, sest enamik tema viimase aja filmid on üsna lahja kraam, kui üldse mõni neist tähelepanu väärib, siis 2017. aastal valminud mõnusalt pretensioonitu "Ilmaratas" ("Wonder Wheel").

Kultuuriportaal soovitab: Mark Soosaare dokfilm "Miss Saaremaa"

09.06.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Mark Soosaare filmograafia on täis pärle, mis on endalgi nägemata, 1989. aastal valminud "Miss Saaremaa" on aga saarlasena mulle eriti hingelähedane. Unustatud, aga samas suurepärane tükk kodumaist dokumentalistikat.

Kultuuriportaal soovitab: Avo Paistiku joonisfilm "Naksitrallid" Jupiteris

08.06.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Arvestades, et lähiajal satuvad ilmselt paljud Rahvusooper Estoniasse "Naksitralle" vaatama, siis tasuks ilmselt enne ära vaadata ka Avo Paistiku heas mõttes hullumeelne joonisfilm, kust on ka värske ooperi puhul üht-teist üle võetud.

Kultuuriportaal soovitab: Wong Kar-wai "Valmis armastuseks" Jupiteris

07.06.22 FILM ... Hiina tipplavastaja Wong Kar-wai filme saame enamasti näha filmifestivalidel või retrospektiividel, nüüd on aga tema tippteos "Valmis armastuseks" ("In The Mood for Love") jõudnud ka Jupiteri valikusse.

Kultuuriportaal soovitab: Peeter Simmi "Inimene, keda polnud" Jupiteris

06.06.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Paljugi, mida võiks Peeter Simmi filmi "Inimene, keda polnud" kohta rääkida, kuid eriti väärib meenutamist ikkagi fakt, et 1989. aastal valminud linateos osales ka Cannes'i filmifestivalil, täpsemalt uusi filmirežissööre tutvustavas sarjas Quinzaine des Realisateurs.

Kultuuriportaal soovitab: kodumaine animafilm "Sipsik" Jupiteris

03.06.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Meil kõigil on "Sipsiku" raamatuga juba lapsepõlvest tugev side, mistõttu tekib kerge vaevaga tahtmine filmiversioonile üht, teist ja kolmandat ette heita. Aga vaatame seda filmi äkki hoopist teisest küljest: praegusel keerulisel ajal, kus maailm tundub üha trööstitum, näitab "Sipsik" palju väiksemate ja kergemate muredega elu.

Kultuuriportaal soovitab: Liina Triškina-Vanhatalo "Võta või jäta" Jupiteris

02.06.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Liina Triškina-Vanhatalo mängufilmidebüüt "Võta või jäta" paistab Eesti filmimaastikul tugevalt silma, kuna tegemist on heas mõttes nüüdisaegse Euroopa draamaga, mis tegeleb aktuaalsete probleemidega ning julgeb ka ühiskonna murekohtadele näpuga näidata.

Kultuuriportaal soovitab: Oskar Lehemaa lühiõudusfilm "Karv"

01.06.22 FILM ... Suur rõõm, et viimaste aastate üks ägedamaid Eesti filme, Oskar Lehemaa lühiõudukas "Karv" on lõpuks ometi tasuta kõigile huvilistele kättesaadav. Kui hakkate vaatama, siis kutsuge ka kõik pereliikmed teleka ette, tõmmake kardinad ette, pange tuled kustu ja ärge teistele öelge, mida vaatama hakkate. Šokk on garanteeritud!

Kultuuriportaal soovitab: vendade Coenite "Llewyn Davise ballaad" Jupiteris

31.05.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Ethan ja Joel Coeni karjääris on selgelt eristatavad kaks poolust: ühes ääres on üle vindi komöödiad, teisel pool tumedad ja trööstitud draamad. "Llewyn Davise ballaad" on aga eriline, kuna jääb nende kahe vahele, ei olegi otseselt üks ega teine.

Kultuuriportaal soovitab: kolme Oscari laureaat "Elujanu" Jupiteris

30.05.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Kuigi Matthew McConaughey on just viimase kümne aasta jooksul teinud mitmeid märgilisi rolle nii filmides kui ka telesarjades, siis "Elujanu" ("Dallas Buyers Club") 2013. aastast on kahtlemata üks keerukamaid ja isegi ekstreemsemaid. Vääriliselt pälvis ta selle rolli eest ka Oscari.

Kultuuriportaal soovitab: Celine Sciamma hinnatud mängufilm "Põleva tütarlapse portree"

29.05.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Prantsuse lavastaja Celine Sciamma 2019. aastal valminud "Põleva tütarlapse portree" on üks viimaste aastate hinnatumaid linateoseid, mille kohta jagud kiidusõnu kriitikutel nii Eestis kui ka kõikjal maailmas. Selleks, et omada viimaste aastate Euroopa kinost laiemat pilti, tasub filmile kahtlemata võimalus anda.

Kultuuriportaal soovitab: Mart Sandri filmipõimik "Kõhedad muinaslood"

28.05.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Väsitava töönädala lõpetuseks pole midagi paremat kui Mart Sandri meeldivalt totakad, aga üdini meelelahutuslikud lühifilmid. Filmipõimiku "Kõhedad muinaslood" suur pluss on ka variatiivsus, seal on nii ulmet, krimi kui ka alternatiivajalugu, midagi igaühele.

Kultuuriportaal soovitab: Itaalia maffiafilm "Maffiareetur"

27.05.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Olin juba vahepeal jõudnud filmi "Maffiareetur" ("Il traditore") ära unustada, aga see oli kahtlemata üks tugevamaid Euroopa filme, mida 2020. aastal Eesti kinodes näha sai. Tõupuhas maffiafilm, kus kõik pätid on lihtsalt vastupandamatult tuusad.

Kultuuriportaal soovitab: Jacques Demy' komöödia "Rasedavõitu mees"

26.05.22 KULTUURIPORTAAL SOOVITAB ... Ma arvan, et paljude jaoks tuleb film "Rasedavõitu mees" täieliku üllatusena. Režissöör on "Cherbourg'i vihmavarjudega" tuntuks saanud Jacques Demy ja osades Euroopa tippnäitleja Marcello Mastroianni ja Catherine Deneuve. Rõõm, et sellist 1973. aastal valminud veidrat pärli saab Eestis näha!

Kultuuriportaal soovitab: kodumaine ulmeklassika "Navigaator Pirx" Jupiteris

25.05.22 FILM ... Vaatamata sellele, et Marek Piestraki "Navigaator Pirxi" teavad paljud, siis enamik inimesi pole seda siiski tänaseni näinud. Selles pole ka midagi imestada, sest tele-eetris näitab seda pigem harva ja füüsilisel kandjal pole seda aastaid ilmunud.

Kultuuriportaal soovitab: rulafilm "Skate Kitchen" Jupiteris

24.05.22 FILM ... Peagi algava suvehooaja valguses alustame kultuuriportaalis igapäevaste soovitustega, kus toome põhiliselt välja põnevaid saateid või filme ERR-i tele- ja raadioprogrammist, kuid vahel võib soovituste hulka mahtuda ka midagi muud. Alustuseks suurepärane noortefilm "Skate Kitchen" 2018. aastast.

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: