Värske eksperimentaalfilm "Varblane, mitte kanaarilind" on tasuta nähtav Arkaadris

"Varblane, mitte kanaarilind" Autor/allikas: Kaader filmist

Neljapäevast on filmiplatvormil Arkaader tasuta nähtav Eesti filmi 111. sünnipäevaks valminud eksperimentaalne kollaažfilm "Varblane, mitte kanaarilind".

"Varblane, mitte kanaarilind" on Eestis 1960. aastatel tehtud filmidest kokku lõigatud luupainajalik melodraama koduperenaisest, kes seisab silmitsi olukordadega, kus tervemõistuslik lahendus puudub. Lühifilmi peaosas on tolle ajastu säravad filmikangelannad Ada Lundver, Aino Seep, Dzidra Ritenberga, Elle Eha, Ene Rämmeld, Marianne Leover, Viiu Härm jt.

Vaata filmi siit.

Arkaader toob lisaks filmile "Varblane, mitte kanaarilind" vaatajate ette ka 27 Tallinnfilmi kogusse kuuluvat teost, millest kasutati lõike Eesti filmipärandist inspireeritud kollaažfilmi loomisel. Kogusse kuulub nii aegumatut mängufilmiklassikat kui ka täiesti värskelt alles Arkaadrisse üles laetud materjali, mida on esmakordselt võimalik korralikult digiteerituna 4K formaadis näha (nt Herbert Rappaporti "Vihmas ja päikeses", Kaljo Kiisa "Jäljed", Veljo Käsperi "Tütarlaps mustas" ja "Gladiaator" või Valeria Andersoni "Kivine hällilaul").

"Varblane, mitte kanaarilind" režissöörid on Sten Haljak ja Johannes Lõhmus. Monteerisid Sten Haljak, Jette Keedus ja Henri Piiroja. Helilooja on Jakob Juhkam, helindaja Markus Andreas. Graafiline disainer Anna Kaarma. Produtsendid Maie Rosmann ja Johannes Lõhmus ning filmi tootis Tandem Film koostöös Ilmatar Filmiga.

"Varblane, mitte kanaarilind" on loodud ainult originaalfilmide materjale kasutades ja koostöös Eesti Filmi Instituudi pärandiosakonna, Rahvusarhiivi filmiarhiivi ning ERRi arhiiviga. Film on valminud Eesti filmi 111. sünnipäevaks 2023. aastal Eesti Filmi Instituudi ning Kultuurkapitali toetusel.  

Filmi esilinastus koos Eesti filmi 111. sünnipäeva tähistamisega toimus 5. mail Tartu Elektriteatris:

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: