X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Galerii: Ruth Karemäe pälvis Poola riigilt Maria žaboo

Eesti sõjamuuseumis tähistati neljapäeval Poola saatkonna eestvõttel Maria Laidoneri 135. sünniaastapäeva. Sel puhul tunnustas Poola Vabariigi Tallinna suursaatkond nelja Eesti naist erilise auhinna, Maria žabooga: Ruth Karemäe, Leelo Tungal, Birgit Kibal ja Irene Lään.

Maria žaboo on sümboolse tähendusega auhind, mis määratakse Eesti naistele, kes panustavad Eesti-Poola suhete loomisse ning hoiavad elus Maria Laidoneri vaimset pärandit.

ERR-iga tihedalt seotud Ruht Karemäe on Poola kirjandusliku keele kandja, kes on tõlkinud olulisi autoreid, nagu Sienkiewicz ("Ristirüütlid"), Andrzejewski ("Tuhk ja teemant"), Jasienica ("Suguvõsa viimane") või Kapuścinski ("Reisid Herodotosega"). Ruth Karemäe tõlkes on ilmunud ka mitu kuuldemängu Poola autorite sulest, mis Raadioteater lavastas ja need on leitavad ERR-i arhiivist.

Maria Laidoner (sünd Kruzewska), kelle sünniaastapäeval, 7. detsembril, auhind välja antakse, oli Poola päritolu eesti pianist ja klaveriõpetaja. Tema abikaasa oli Johan Laidoner. Auhinda on välja antud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevast. Esimene Maria žaboo anti üle president Kersti Kaljulaidile.

Toimetaja: Neit-Eerik Nestor

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: