X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Viljandi pärimusmuusika festival avalikustas esimesed välisesinejad

Florence Adooni bändiga
Florence Adooni bändiga Autor/allikas: Pressimaterjal

Viljandi pärimusmuusika festival avalikustas esimesed välisesinejad. Festivalil publiku ette astumise on kinnitanud Ghana laulja Florence Adooni koos rütmigrupiga ja John André Eira bändiga Gabba.

2024. aasta juuli lõpus toimuv 31. Viljandi pärimusmuusika festival "Mustrid ja jäljed" võtab luubi alla pärimusmuusika isikupärased kõlamustrid, mis aitavad erinevate rahvaste kultuurilist eriilmelisust tugevdada ning ära tunda.

Ghanast pärit Florence Adooni on üks oma kodumaal õitsele löönud frafra gospeli, mis loodi rahvarohketel pühapäevastel jumalateenistustel laulmiseks ja mida toetab aktiivne kaasaplaksutamine, viljelejatest. Florence Adooni väljenduslaad on segunenud Ghana teise muusikatraditsiooniga: meloodiliselt ja rütmiliselt pulseeriva highlife'iga, milles kohalikud Ghana traditsioonid võtavad puhkpille kaasates tuld popi, roki ja džässi ideedest.

Viljandi pärimusmuusika festivali pealik Ando Kiviberg käis Florence Adooni kontserdil käesoleva aasta oktoobris Womexil, mis on olulisim pärimus- ja maailmamuusika žanri esitlusfestival maailmas.

"Florence Adooni astus oma ansambliga üles ühel pealavadest ning see etteaste haaras pealtvaataja kohe endasse. Nende meeletu energia, rütmikalt tantsuline esitus ning tugevalt oma pärimusele üles ehitatud muusika mõjusid väga kütkestavalt ning tegid kuulajail tuju heaks. Laulude esitusi ilmestasid spontaansed tantsunumbrid ja erakordselt võluv muusikutevaheline lavasuhtlus, mis mõjusid ka minusugusele paljunäinud ja kogenud korraldajale hästi sümpaatselt," vahendas Kiviberg.

Teine oma esinemise kinnitanud artist viib helireisile saami kultuuri südamesse. Gabba on bänd, mis ühendab traditsioonilise ja kaasaegse, kutsudes kuulajaid avastama saami kultuuri rikkust ja mitmekesisust. Nende muusika viib saami kultuuripärandisse, seades aukohale ainulaadse saami joiu. Koos Lõuna-Norra muusikutega toob oma esivanemate pärandi ja originaalkompositsioonid bändi muusikasse joiumeister John André Eira. 2023. aastal võitis bänd oma debüütalbumi "Gabba" eest Spellemannpriseni, mida peetakse Norra Grammyks.

Festivali programmipealik Tarmo Noormaa nägi bändi novembris Norras Folkelarm festivalil püstkojas esinemas. "Mind paelus John André Eira suur respekt esivanemate kultuuri vastu, mis väljendus väga veenvas joigumises ning teravates vahetekstides. Muljet avaldas ka saatebändi helikeel, mida võiks kirjeldada kui saami tundra blues," kirjeldas Noormaa.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: