Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Liisi Ojamaa: AS Kopp ja Siiber

{{1384772858000 | amCalendar}}
Liisi Ojamaa
Liisi Ojamaa Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kirjanik Liisi Ojamaa saatis toimetusele mõistujutu päevakajalistel teemadel.

AS Kopp & Siiber oli Pärakurja väikelinna peamine tööandja, Väga Suured Masinad Inc. tütarettevõte, mis valmistas väga suurte masinate jaoks koppasid ja siibreid. Väikelinn elas uniselt, aga kenasti, majad kerkisid, lapsed kasvasid, roolijoodikud põhjustasid inimohvritega avariisid ainult paar korda aastas, elu oli lill.

Siis aga otsustas pisifirma direktor töölt lahkuda. Tema asendamiseks korraldati konkurss. See nõudis kandideerijailt kõrgharidust ning varasemat töökogemust koppade ja siibrite tootmise alal. CV-d esitas kolm nõuetele vastavat kandidaati. Emafirmas toimunud arutlustel ei peetud meile teadmata põhjustel ühtki neist sobivaks.Üleüldine hala oli nõnda suur, et Väga Suured Masinad Inc. nõukogu liikmele Minaei Teamidagile helistas kell pool kolm öösel tema vana sõber Oma Jope. Sõber pakkus, et hakkab ajutiselt AS-i Kopp & Siiber direktori kohusetäitjaks, kuni leitakse sobivam ülemus.

Minaei Teamidagi oli lahkesti nõus ja sai lõpuks ometi magada unenägudeta und. Oma Jope oli keskharidusega ega teadnud koppade ja siibrite tegelikust valmistamisest kuigi palju; see-eest aga oli tal taskust võtta oma noor ja häälekas meeskond, kellega hakata tootma täiesti uuel tasemel koppasid ja siibreid. Nõnda oli ta sunnitud vallandama nii siibri- kui ka kopatootmistsehhi meistrid ja pearaamatupidaja.Kohalikule nädalalehele „Pärakirja Pohmelus“ põhjendas ta seda otsust nii: „Hei, mina olen pomo, aga kopad ja siibrid on boring as sh*t!“

Tema üllatuseks esitas lahkumisavalduse ka logistik, väike vaikne inimene, kellest poleks sellist reetmist iialgi oodata osanud.Isegi lihttööliste seas levis paanika. Söökla koka abikaasa loobus isegi õllejoomisest kohaliku Grossi poe taga, et kodus paberi ja pliiatsi abil välja arvutada, kaua Töötukassa raaahadest liisingut maksta saab.Pearaamatupidajaks planeeritud tüüp aga teatas selgesõnaliselt, et tal on Hiiumaal parem töökoht ja tema ei tule kuhugi. Pärakurja rahvas urises, mullitas, kääris, kiskus omavahel tühjast tülli ning varus riknenud põllumajandussaadusi ja mädamune.

Oma Jope kratsis kukalt, sülitas Pärakurja avalikule arvamusele Mersu aknast näkku ja asus tööle. Väga Suured Masinad Inc. vajas ometigi koppasid ja siibreid. Võib-olla koguni uue kujuga.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: