Video: Arvo Kukumägi loeb Juhan Liivi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR

30. aprillil 2014 on Juhan Liivi 150. sünniaastapäev. Arvo Kukumägi luges jupi Juhan Liivi jutust "Kohtutele ja erainimestele" Eesti Vabaõhumuuseumi Rusi talus.

Elu kui hingestatud terviku äratundmine kuulub Juhan Liivi filosoofia südamikku. Keegi ei ole ses ilmas liigne, ei ole vahet inimese ja muu looduse vahel. Inimesel, (õigemini senise ajaloolise praktika järgi) mehel ei ole mingit õigust looduse kallal vägivallatseda, seda ohvriks tuua oma ahnusele ja ülbusele. Maise progressi paleus ega teaduse huvid ei saa õigustada looduse vägistamist, alandamist ja hävitamist. 

Liivi seob armastusside kõige elavaga, kuid oma vaesest ja lihtsast olust, "alt", nagu ka aina silmitsi oma kodumaa Eesti kurva saatusega tajus Liiv eriti teravalt ülekohut, mis on osaks saanud nõrgematele, väetitele ja hüljatutele nii looduses kui ka ajaloos. Ta tundis neile kaasa. Nii õrna ja peent tundmuskude nagu Liivil kohtab lääne luuletajate loomingus harva.

Tundmuslikkusega rööbiti võis Liiv aga olla ka ülimalt irooniline ja sarkastiline. Kirglikult ja karmilt arvustas ta neid oma kaasmaalasi, kes maise hüve nimel, selle maailma vägevaid kummardades ja matkides on valmis maha salgama oma keele, rahvusliku tunde ja meele.

Liivi teeb eelkõige suureks tema luule -- see, et ta oskas oma filosoofiale vastavusi leida täpseis ja puhtais meelelistes kujundeis, midagi liigselt lahti seletamata ega üle korrutamata.

Impressionismiajastul polnud tema puhas impressionist ega saanud temast ekspressionisti ega idee-luuletajat, kes meeled ja tunded -- siis ka armastuse -- mõttele, mõistuse-(eba)jumalale ohverdaks.
Neidsamu filosoofilisi äratundmisi peegeldavad Liivi proosateosed -- ühtviisi need, mis lühiromaanis "Vari", jutustustes ja vestetes kindlama kuju võtsid, kui ka teised, mis jäid katkendlikeks, hajutatud vaatlusiks igapäevaelust, inimeste omavahelistest suhetest, kirjandusest ja loomingust, me kõigi silmitsiseisust oma ahta olemasolu piirdega.

 

Raamatu teksti leiab siit.

Filmijupp valmis tänu Arvo Kukumäele, Rein Maranile, Alo Jaanivallale, Artur Granströmile, Tõnu Nooritsale, Juho Kalbergile, Aarne Vaigule ja SA Eesti Vabaõhumuuseumile.

Sõbrad kutsus kokku Tiit Lepik.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: