Prima Vista kutsub nooruslikkusele ({{commentsTotal}})

Kristiina Ehin
Kristiina Ehin Autor/allikas: poetrysociety

7.-10. maini täituvad Tartu tänavad kirjandusega, sest juba üheteistkümnendat korda vallutab linna kirjandusfestival Prima Vista. Täna on kirjandussõpradel võimalus võtta osa ka Prima Vista eelüritustest.

Homme algava Prima Vista tänavuseks teemaks on "Süüta noorus", mis kutsub kõiki mõtlema noorusele ja nooruslikkusele ning leidma see enda seest üles. Kirjandusfestivali matroon, luuletaja Kristiina Ehin on sõnastanud mõtted festivali ja tänavuse teema kohta järgnevalt: „Mulle tundub, et nooruslikkus pole mingi väärtus omaette. Pigem uhkelt vana kui pingutatult noor. Kuid usun, et ilukirjandusel on võime iidvanu asju värskelt sõnastada, muuta need uhiuueks ja verinooreks. Tartus on juba aastasadu selle maagiaga tegeldud ning loodetavasti näitab ka seekordne Prima Vista, et sõnaga võib tõepoolest imet teha.”

Festival sai eelüritustega hoo sisse juba eile, mil kultuuribaaris Arhiiv toimus luulevõistluse TarSlämm finaal. Külalisesinejana oli kohal ka belgia luuletaja Jee Kast. TarSlämmi võitjaks kuulutati Siim Lill, kes läheb Eesti meistrivõistluste finaali, mis toimub mai ja juuni vahetusel Tallinnas, žürii äramärkimise osaliseks ja kutse esineda festivalil "Hullunud Tartu" sai Katrin Pärn.

Kirjandussõbrad on oodatud aga täna, 6. mail algusega kell 17 kohtumisele poola reportaažimeistri Mariusz Szczygiel’iga ja tema raamatu „Gottland“ eestikeelse tõlke esitlusele Tartu Linnaraamatukogu saalis. Kell 18 toimub Tartu Kirjanduse Maja saalis aga luulekogumiku „Sõnaga näkku 2“ esitlus. Kogumik hõlmab 2013. aasta sügisel välja kuulutatud luulekonkursile „Sahtlist raamatusse“ saadetud sotsiaal- ja punkluulet. Õhtul kella 19 alates on kõigil võimalik osaleda ka vestlusõhtul tšehhi näitekirjaniku Roman Sikoraga Arhiivis. Sikora on hiljuti VAT teatris esietendunud „Masohhisti pihtimuse“ autor. Külalisega vestleb tõlkija Küllike Tohver, juturingis osaleb ka lavastuse peaosatäitja Raivo E. Tamm. Eelürituste päeva lõpetab algusega kell 20 baaris Naiiv toimuv luuleõhtu "Mees ja naine", kus astuvad üles belgia luuletaja Jee Kast ja noor eesti poetess Eda Ahi. Esmaspäevast kolmapäevani saab Tartu Elektriteatris festivali puhul vaadata kirjandusfilmide eriprogrammi.

Homme, 7. mail, algavad kirjandusfestivali Prima Vista 2014 põhiprogrammi üritused. Festival saab avalöögi kell 15 Tartu Ülikooli raamatukogu suures saalis. Muusikat, tantsu, luulet ja improvisatsiooni ühendaval avaetendusel esinevad Kristiina Ehin, Tähtvere Tantsukeskus, Aapo Ilves, Jüri Kolk, ansambel Def Räädu, Silvia Urgas, Silver Sepp ning tantsijad Keity Pook ja Kadri Sirel. Järgnevad tervituskõned konverentsisaalis. Avamisele oodatakse kõiki huvilisi.

Põhiprogramm hõlmab kohtumisi tuntud kirjanikega nii Eestist kui ka mujalt. Tänavu astuvad Eesti raamatuhuviliste ette näiteks filosoofilise alatooniga proosat viljelev vene kirjanik Mihhail Veller, maineka Ingeborg Bachmanni kirjandusauhinna võitja, ukraina päritolu Katja Petrowskaja, kultusromaani „Rock’n’roll ja ridamaja“ autor, saksa kirjanik Klaus-Peter Wolf, soome noorsookirjanik Salla Simukka ning ungari kirjanik György Dragomán. Samuti avaneb võimalus võtta osa Pargiraamatukogust ja raamatulaadast, seminaridest, vestlus- ja luuleõhtutest, raamatuesitlustest ning paljust muust uuest ja põnevast.

Nagu ikka, laieneb Prima Vista üheks päevaks ka Tartust väljapoole, seekordseks partnerlinnaks on Rakvere, kus kirjanduspidu toimub 10. mail.

Prima Vista kava leiad täies mahus siit.

 

 

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: