Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Andro Kööp: rohkem kui eales enne, on aegade väravad meile avatud

Andro Kööp
Andro Kööp "Time Portal Europe" Autor/allikas: Martin Vuks

Tallinna Botaanikaaia aatriumis on avatud Andro Kööbi personaalnäitus "Aegade Väravad“ ("Time Portals“). Näha saab suuri rõõmsavärvilisi abstraktseid õlimaale.

Andro Kööp: "Praegused ajad ja maailma suuruseks muutunud maailm kisuvad mind enda pinnapealsesse ja petlikusse ”reaalsusse”, kuhu ma poleks ise tahtnud minna ja ma pole ka vastu pannud, sest nende jõud tundub olema suurem kui minu oma.

Ma oleks selle asemel läinud enda maailma, aga võibolla siis hiljem …

OK, maailmad ja ajad! Kui minna siis juba igale poole, et näha ka seda, mida meile muidu ei näidata – palju head, loovat, konstruktiivset, vastastikku austavat ja kestvat.

Tänaseks me teame inimkonna tuhandete aastate pikkusest minevikust mitte ainult sõjakaid ja anastavaid kultuure, vaid ka paljusid kaua ja õnnelikuna kõrvuti kestnud ühiskondi. Me aimame juba üsna täpselt, kuidas need suured võimsad kogukonnad toimisid ja püsisid. Praegusel agressiivsel ja sõjakal ajastul on meil nendest mineviku ühiskondadest võimalik õppida üksteist austavaid, vastastiku kasulikke rahumeelset koos-olemise põhimõtteid.

Rohkem kui eales enne, on aegade väravad meile avatud. Nii minevikku kui tulevikku.

Liitun sadade missikandidaatide kaunitelt huultelt kostva soovitusega: „WORLD PEACE!“

See siin on sügavalt sotsiaalne ja samavõrra dekoratiivne näitus.

Sündinud on, ka mulle endale täiesti ootamatult, UUS stiilisuund minu maali-loomingus, lisaks ERROR’i rastritele, regulaar-parkidele, võimsale puhangu, natüürmortidele, randadele.
Aja mõõtme tekitab minu maalidesse ruumilisust loov kandiliste kujundite kiht, mis on põimunud kunagi jumalikkust esindanud ajalooliste taimemotiivide kihiga. Pehmelt kumerate ja rangelt sirgjooneliste kujundite võrdsus loob elava pinge ja annab primitiivsuseni lihtsale joonisele ruumilise ulatuse – aja dimensiooni.

Maalide vääriskivilikud spektrid on kui aegade väravatest meieni ulatuv rikkalik kultuuride heiastus. Juhuslikud värvitoonid on tulnud kokku, et oma vastandlikkuses luua harmooniline ja elavalt vibreeriv maailm mis ulatub kaugest minevikust kaugele tulevikku."

Näitus Tallinna Botaanikaaia aatriumis (Kloostrimetsa tee 52) on avatud kuni 30 novembrini 2014.

 

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: