Teatri- ja muusikamuuseum tõi suurkujud välja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1434022034000 | amCalendar}}
Foto: ETMM

Täna avati Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis skulptuurinäitus "Suurkujud", mis tutvustab muuseumi skulptuurikogu pärle.

Skulptuurikogu büstide ja üksikute rolliportreede kõrvale on välja toodud ka karikatuure ja fotomaterjali. Kõik see pärineb samuti muuseumi isikuarhiividest ja karikatuuride kogust. Lisaks pildilisele materjalile õhutavad näituse külastajat kaasa mõtlema suurkujude säutsud. Näitus jääb avatuks 24. oktoobrini.

"Teatri- ja muusikapärandi hoidjana ei ole graafika, maalide ja skulptuuride kogumine muuseumile esmane ülesanne, siiski on see tänuväärseks täiendavaks materjaliks teatri- ja muusikategelaste loomingu ilmestamisele," ütles muuseumi peavarahoidja Maris Rosenthal. ""Suurkujude" näituse näol on tegu klassikalise kogude tutvustamise näitusega. See osa kogudest on harilikult hoidlas ja suuremas osas muuseumikülastaja pilgule peidus."

Rosenthali sõnul oligi suurkujude kõrvale sobivate tsitaatide leidmine kõige keerulisem. Näitusel on 48 skulptuuri, mis valiti välja muuseumi skulptuurikogu enam kui 160-e kuju seast.

"Selle näitusega me astume ka võib-olla ühe sammu oma vaatajaskonnale lähemale, et küll valgete kinnastega. Aga lubame osasid skulptuure katsuda. Need, kes tahavad oma iidoliga lähemalt tutvust teha, siis on see võimalik. Et kõike materjale me ei luba katsuda, aga nagu puitu ja pronksi on võimalik küll tunda läbi kinda," lisas Rosenthal "Aktuaalsele kaamerale".

Kunstikogu alakoguna hakkas Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi skulptuurikogu kasvama 1940. aastate teisel poolel ning on väärikas nii autorite kui kujutatud kultuuritegelaste poolest. Kogu on materjalilt mitmekesine, eelistatumaiks formaadiks büst. Autorite seas on Ferdi Sannamees, August Weizenberg, Herman Halliste, Aleksander Kaasik, Mare Mikof, Erika Haggi ja August Vomm. Kujutatud on Ants Lauterit, Helmi Puuri, Mart Saart, Peeter Liljed, Ferdinand Veiket, Ita Everit jt.

Skulptuurinäitus algab trepihallis, läbib kogu muuseumi ning lõppeb Assauwe tornis.

Näituse pani kokku meeskond Annely Voitka, Ele Pajula, Kirsten Simmo, Kristiina Kiis, Madis Mikkor, Maris Rosenthal, Mart Laul, Simmo Priks ja Tanel Veeremaa ning kunstnikud Kärt Einasto ja Joonas Rumvolt.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: