Linnafestival UIT tõi Tartusse rekordarvu uitajaid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Installatsioon
Installatsioon "Kuu 24" Autor/allikas: Patrik Tamm/Facebook

Möödunud nädalal kolmandat korda toimunud linnafestival UIT tõi Tartusse üle 2500 uitaja. Festivali raames valmis ainulaadne otsteede kaart, kogumik kohaspetsiifilisi tekste Tartu kirjanikelt ning installatsioonid, millest osa jääb linnaruumi ka peale festivali.

19.-22. augustil toimunud festivali kõige rahvarohkemaks ettevõtmiseks oli Tour d'ÖÖ, millel osales umbkaudu 1300 ratturit - osalejate rivi ulatus Ihaste sillast Kaarsillani. Menukaks osutusid ka teised UITi algatused, sh teistmoodi majade tuur, Tartu Uue Teatri lavastus “Odysseia”, garaažikino, mängulised installatsioonid ning tsirkusehõnguline pidu vanas politsei masinapargis. Fotosid üritustest näeb UITi Facebooki lehelt.

“Oleme väga õnnelikud nii paljude kaasuitajate üle ning tänulikud neile, kes võimaldasid meil linnaruumiga mängida,” rõõmustas festivali peakorraldaja Marie Kliiman. “Tundsime, et sel aastal jäi festival oma publikule isegi pisut kitsaks, näiteks ei mahtunud kõik huvilised tuuridele. Püüame parandada seda viga järgmise aasta festivalil - 17.-20. augustil 2016,” lisas Kliiman.

Tänavuse festivali keskmes olnud installatsiooniprojektis “Nihe” osalevatele kunstnikele anti ülesandeks leida Tartu linnast koht või objekt ning sellega mängida või seda hoopis nihestada. Projekti raames loodi tööd Kuu tänavale, Toomemäele ja kesklinna. Kaasa lõid Eesti kunstnikud Arthur Arula, Tõnis Jürgens, Kulla Laas, Roland Seer ning Läti kunstnikud Dita Lesiņa ja Guna Poga. Festivali järel jäävad Tartus nähtavaks Roland Seeri seeria “Klotsid” Toomemäel ning Dita Lesiņa ja Guna Poga tänavamärgistused “Unexpected Playground“ kesklinnas.

UITi kirjandusprojekt KUKI lasi publikul linnaruumi avastada kirjanike silme läbi. Meeskond valis välja Tartu kohad, millesse kirjanikel tuli sukelduda ning seal tekkivad tunded ja mõtted paberile panna, et publik neid hiljem samade paikades kuulata saaks. Oma mõtteid jagasid Tartu kirjanikud Jaak Tomberg, Berk Vaher, Silvia Urgas, Kaja Pae ja Tanel Rander.

UITi meeskond kogus festivali eel ning ajal esmakordselt Tartu otseteid. Linnaelanikud kandsid kaardile ligi kakssada lõikamisvõimalust Tartus.

UIT on interdistsiplinaarne festival, mis avastab etenduste, installatsioonide, tuuride ja pidude juhatusel Tartu linnaruumi, pannes inimesi märkama nii uusi kui vanu, tavalisi kui eriskummalisi paiku ning seda, kuidas linn hingab ja kihab. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: