Avatakse Argentiina kunstniku näitus identiteedi kaotanud lastest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Silvia Levenson IDENTIDAD - 2015
Silvia Levenson IDENTIDAD - 2015 Autor/allikas: silvialevenson.com

Homme, 5. oktoobril kell 16.00 avab Okupatsioonide Muuseum üle maailma tuntust kogunud klaasist näituse “Kadunud eneseteadvusˮ. Argentiina kunstniku Silvia Levensoni näitus kõneleb lastest, kellelt rööviti nende identiteet. Näituse avamisele eelneb kell 14.00 algav Eesti lastele pühendatud arutelu teemal “Nähtamatud lapsed: kuidas märgata”.

Muuseumis vaid kuu aega üleval olev näitus jutustab loo sadadest Argentiina lastest, kes 1976. aasta sõjalise riigipöörde käigus kaotasid oma vanemad ja identiteedi. Võimule tulnud sõjalise režiimi tegevus nõudis palju inimelusid ja tõi kaasa inimõiguste rikkumise. Rasedaid naisi hoiti vangistuses, kuni nende lapsed olid ilmavalgust näinud ning seejärel anti vastsündinud lapsed seadusevastaselt adopteerimiseks.

“Käesoleva näitusega uurin tühimikku, mille on jätnud need lapsed, tänaseks juba täiskasvanud inimesed, oma pärisperedesse ja ühiskonda,” kirjeldab näituse autor Silvia Levenson. “Suur osa minu taiestest püüab “paljastada” või nähtavaks teha asju, mida tavaliselt varjatakse või palja silmaga ei näe ning selleks kasutan materjalina klaasi, mis toetab seda metafoori, ” lisab autor.

Vaid natuke enam kui pool sajandit tagasi pidid mitmed Eesti lapsed samuti lahkuma oma kodust või perekonnast. Täna sunnivad paljusid emasid-isasid Eestist lahkuma paremad võimalused sealpool piiri. Argentiina lastest kõneleva näituse juhatab sisse Eesti lastele pühendatud mõttepaus “Nähtamatud lapsed: kuidas märgata”. Koostöös Lapse Huvikaitse Kojaga ettevalmistatud seminaril pannakse erinevate Eesti perede lood kõnelema. Lugusid kommenteerivad Eesti Naisliidu esinaine Siiri Oviir ja Õiguskantsleri kantselei laste õiguste osakonna juhataja Andres Aru. Arutelu modereerib Kristo Elias.

Näituse raames korraldavad muuseum ja Lapse Huvikaitse Koda ka loomekonkursi teemal “Mis teeb kodu koduks”. Konkursi eesmärk on väärtustada perekonda ja kodu kui lapse parimat kasvu- ja arengukeskkonda. Konkursile on oodatud laste tehtud fotod või joonistused, mis väljendavad kodu olemust lapse silmade, tunnete ja mõtete kaudu. Töid saab konkursile esitada 22. novembrini ning parimatest saabunud töödest sünnib üle-Eestiline näitus.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Okupatsioonide Muuseum

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: