Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lotte Jürjendal: ma kahetsen, et seda intervjuud tegin

Lotte Jürjendal
Lotte Jürjendal Autor/allikas: Sten-Erik Remmel

9. oktoobril ilmub elektrorock ühenduse Rebel Angeli debüüt-EP. Oma kontserditega elavat, kuid mitmetimõistetavat vastukaja üleskütnud ansambel esitleb äsjaüllitatud plaati "Forever In Love" kahe kontserdiga. 10. oktoobril esinetakse Tallinnas Manna La Roosas ja 29. oktoobril Tartus Genialistide klubis koos Tommy Cash'iga. Seoses ülesköetud elevusega ajasime pisut juttu Rebel Angeli ninamehe Lotte Jürjendaliga.

Mis sind vabal ajal käima tõmbab?
Mul ongi vist ainult vaba aeg - mul on aeg. Ma ei tea. Käima tõmbab gängstaräpp.

Kes on su lemmik gängstaräppar?
Ma ei saa öelda. Ma ei saa lihtsalt fännata kedagi. Aga ma fännan ikkagi Snoop Doggi salaja.

Sulle siis meeldivad sellised mehed?!
Selline ta on jah, lahe. See on lihtsalt üks asi, mis tõmbab käima. Ükskõik mis võib käima tõmmata. Kalllimaga restoranis või hommikune tramm. Reegleid ei ole.

Mis on su lemmik reegel?
Ära riku mu tuju hommikul poole tunni jooksul pärast ärkamist. See on mu lemmik reegel. Mul võib isegi mitu päeva tuju rikutud olla, kui keegi mind närvi ajab selles hommikuses faasis. Kõige õudsem on kuulda mingitest vastikutest kohustustest esimese asjana, kui luugid lahti olen saanud. Näiteks see, et täna on suurpuhastus ja sina pesed aknaid.

Aga võib-olla ma ei peaks rääkima sellest praegu, lihtsustab liiga palju. Küsi parem, kus mulle meeldiks elada?

Kus sulle meeldiks elada?
Ameerikas.

Mis sul seal Ameerikas on?
Ma arvan, et mu süda kuulub Ameerikale. Ma tunnen, et ma lihtsalt pean Ameerikas elama. Isegi kui mulle ei meeldi seal.

Mis sa esimese asjana ütleksid, kui sa Ameerikasse jõuaksid?
Ha oo fuck you bitches!

Mis on elu mõte?
Mitte küsida seda.

Kust tuleb kurjus?
Südamest.

Mis sa teeksid, kui su mõlema jala asemel oleksid kitarrid?
Paneks vedrud ka alla ja viskaks saltot. Või hakkaksin klaverit mängima.

Kuidas ühiskonnas vaesust likvideerida?
Selles mõttes, et nagu reaalselt küsid? Räme kapitalism tuleks kõigile korraks kraesse saata, siis nad ei tunnegi ennast nii vaesena enam. Ma ei tea, tegelikult ma arvan, et selles küsimises ma võin jumala ausalt öelda, et vahet pole, seda ei juhtu niikuinii. Keegi ei hakka kunagi vaesust likvideerima. Kommunismil oli ilus idee, et see on võimalik, kuid tegelikult ju ei ole.

Ok, üks variant on: kõik inimesed loobuksid kõigest oma maisest varast ja mitte keegi ei oleks tegelikult vaene. Ma isegi ei näe, et see oleks mingi õnn kui see juhtukski. Vaesus on samamoodi privileeg, et reaalselt areneda ja õppida hindama seda, mis sulle on antud. Äärmist vaesust, ma mõtlen riikides, kus inimesed surevad nälga, saaks likvideerida ainult suurriikide poliitika.

Millest sa põhiliselt laulad?
Põhiliselt laulan endast. Endast ja oma elust.

Mis teeb ühe hea peo heaks?
See, kui ma reaalselt üllatan ennast.

Mis on kõige suurem üllatus, mis sa endale meisterdanud oled?
Ma ei teagi - ei olegi nii otseselt. Oot-oot, las ma natuke meenutan, sellega käib kaasas mäluhävinemine ühest otsast. Elu ongi nagu säraküünal - paned ühest otsast põlema ja läheb ereda leegina ning teist otsa ei näe, ei mäleta enam, mis juhtus.

Ühesõnaga, kui küsida sinult, mis on elu, siis sa vastaksid, et elu on säraküünal?
Jah, minu oma küll. Et võiks nagu põletada.

Miks sa eesti keeles ei laula?
Ei oska. Eesti keeles on peaaegu võimatu normaalselt laulda. Eesti keel on küll ilus, aga ma ei tea, nagu valus ka samal ajal.

Mis selle nii valusaks teeb?
Sõnade vähesus. Ei saa väljendada ennast. Samas ei saa ka jätta mõtet õhku. Kogu tähendus on korraga mustvalgelt laual. Sõnum kõlab kas liiga dramaatiliselt või siis puudub sellel üldse mingi sügavus.

Eesti keel on edasijõudnutele. See on nii palju raskem kui inglise keel. Ma olen teinud eestikeelseid laule, aga see ei tule mul loomulikult. Avastasin juba teismeeas, et mõtlen inglise keeles ning teen seda siiani.

Kus tuleb üldse loomulikkus? Kust see tuleb või mis see on? Mis asi on üldse loomulik?
Loomulikkus on meil kõigil olemas lapseeas mingi vanuseni, kuni sellega hakatakse manipuleerima. Lastele õpetatakse, kuidas käituda sellises või sellises olukorras, tehakse selgeks et oluline on see, mida mõtlevad ümbritsevad inimesed nendest. Siis tuleb mängu haridussüsteem, mis kujundab lapsest inimese, kes sobib siia ühiskonda, kus on au sees olla tubli töömesilane, teha karjääri, luua pere ja saada siis lapsed, kes peavad läbima sama teekonna. Ühest küljest on see väga turvaline viis eluks, kuna kõik on sinu eest juba ära otsustatud. Teisest küljest hävitab süsteem loomulikkuse.

Mis su lemmikpill on?
Sitar on rämedalt kõva. Tegelikult ei ole, süntessaator võibolla. Oleneb meeleolust, vahepeal on kitarr kah. Oleneb tuultest.

Pigem ikka süntekas, seal on võimalik neid panku lõputult juurde ka tekitada ehk kokkuvõttes meeldivad mulle kõik instrumendid. Hakkasin just sümfooniat kirjutama sünteka abil. Nii võib iga loll muusikat teha. Sellepärast see ongi mu lemmik, ma arvan.

Kust sa võtad oma riided?
Stiilimääratlus on see, et ma hindan riiete istumist kehasse. Ja ma ei saa mitte ütlemata jätta, et mind lihtsalt tõmbab sinna sädelevate ja läikivate riiete poole - olen harakas.

Mis su lemmikvärv on?
Roosa. Ja lemmiklill on roos.

Mis värvi roosid sulle meeldivad?
Punased ja vahel roosad. Oleneb tujust.

Kas valged on välistatud?
Lihtsalt punased ja roosad! Ja roosasid roose ainult siis, kui ma olen teatud meeleolus.

Aga tulpe ja nelke pigem mitte tuua?
Ei, Nelgid ma jätan ukse taha, Tulbid oleks võinud peenral edasi kasvada. Nelke ma ei tea, ma ei taluks ära, see oleks lihtsalt mõnitamine.

Aga mida sa usunditest arvad?
Ma arvan, et ma võtan usunditest parima.

Kas kristlusest on parim see ristike su jalaketil?
Kristlusest on parim kirikud.

Sulle meeldivad kirikud?
Päris võimas.

Aga mis su lemmik toit on?
Lemmiktoit praegu - pikalt oli kodujuust, ma oleks seda jäänudki sööma. Siis hakkasin aga veganiks ja käis "click" peas ära. Praegu on Rimi datlid ja mango.

Rimi datlid?
Jah, kolm kuuskend. Jumala hea. Snickers otse palmi otsast.

Mis oleks see loosung inimkonnale, et annaks neil lootust edasi kesta?
Mina soovitaks inimestel rohkem trenni teha. Et ei häbenetaks Nike'i topiga ringi joosta. See on justkui täielik probleem. Mind on pildistatud aknast ja avaldatud kaastunnet, kui ma olen vahele jäänud üleni Nike'i riietes sörkimas.

Kas üldse on mõeldav sörkida ilma Nike'i riieteta?
Sa võid sörkida kuidas tahad. Näiteks rahvarõivastes. Trenni tegemine peaks praegu üldse teema olema. Inimesed üldse ei tee trenni ja siis vinguvad päevad läbi. Selles mõttes, et see on lihtsalt tüütu, kui kõik lihtsalt ainult vinguvad ja siis ikkagi ei tee trenni. Kui neil on väga sitt olla enda pärast ja pead kuulama ainult vingumist.

Mis sa lõpetuseks ütleksid?
Issand, see intervjuu on nii pask olnud. Ma kahetsen, et seda intervjuud tegin. Aitäh teile! See on lihtsalt nii masendav.

Kuula Rebel Angeli värsket EP'd "Forever In Love" siit.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: