Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Alice Kask on jõuliselt tagasi

Alice Kask. Detail maalist
Alice Kask. Detail maalist "1". Õli lõuendil, 163 × 150 cm, 2014 Autor/allikas: Tallinna Kunstihoone

Alice Kask näitab homsest alates oma maale ja joonistusi Tallinna Linnagaleriis. Alice Kase looming on ka kõige nõudlikuma kunstikogeja jaoks suurepärase kunsti kvintessents.

Siin kohtub filigraanne akadeemiline kujutamisoskus kontseptuaalse ja filosoofilise mõtlemisega, suuremõõtmelise maali võimsus väikese joonistuse isiklikkusega, tööd on avatud tõlgenduseks ja ümbertõlgenduseks, heidavad kinda nii silmale kui mõistusele.

Kase loomingu kohta puuduvad ühesed ja selged hinnangud, oma mitmekihilisuses on võimalik vaadata tema töid nii psühhoanalüüsi, sotsiaalsete teooriate, stiilianalüüsi kui kehapraktikate sõnavaras, ühegi vahendiga aga lõpuni avamata ja ammendamata.

Näitusel on viimase kahe aasta tööd, nii maalid kui joonistused, millega ta jätkab oma terviklikku loomingulist praktikat. Alice Kask on endiselt minimalistlik, range. Hämar, salapärane, painajalik. Teemad on banaalsuseni tavalised, kordub lihtne heas füüsilises vormis figuur, isikupärased käed ja kummalised väljajätted. Maaliruum on skemaatiline, filigraanselt modelleeritud figuur on kontrastis taustaga, mis ei anna mingeid vihjeid sündmuspaiga kohta. Alice Kase maalidel on titaanide maailm, ürgsed üliinimesed, absoluutne irdu olemine meie kaasaegsest maailmast – isegi, kui tegelane pildid kannab dresse ja joob plastpudelist mineraalvett. Seal on ikkagi midagi tohutut, hõlmavat, suurejooneliselt jõulist – isegi, kui kujutatud on ainult valget kaltsu või paberist mehikest.

Alice Kask (s 1976) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maalikunsti osakonna (BA 1999, MA 2002). Osalenud näitustel alates 1997. aastast, seal hulgas Praha Biennaalil (2007) ja maalikunsti arenguid uurival näitusel „Painting in Process“ Kumu kunstimuuseumis (2010). Kase töid on Eesti Kunstimuuseumis, Tartu Kunstimuuseumis, Tallinna linna kunstikogus ja erakogudes. Kask on pälvinud Konrad Mägi preemia 2003. aastal ja Vaal galerii noore kunstniku preemia 2005. aastal.

Näituse avamine on 3. detsembril kell 18.00. Näitus jääb lahti kuni 3. jaanuarini 2016.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Tallinna Kunstihoone

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: