Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kumus avatakse näitus stalinistlikust impressionismist Baltimaade maalikunstis

22. jaanuarist on Kumus avatud näitus stalinistlikust impressionismist Baltimaade maalikunstis 1940ndatel ja 50ndatel aastatel. Näitus tutvustab temaatilise maali arenguid Baltimaades ja otsib vastust selle kunstiliigi populaarsusele.

Näitusel käsitletakse nii pilte kui filmikaadreid ja vastavalt teemadele on nõukogude kunst jaotatud nelja suuremasse rühma. Jutustus maast ehk romantiline maastik, mis läheb sujuvalt üle kolhoositeemale; meri ja kalurid; elu linnas ja viimane teema piilub inimeste kodudesse.

"Kunstniku pilgu all elasid inimesed väga sellist suurepärast elu, suisa ideaalselt elu. Nad ehitasid helget tulevikku, tegid tööd - sotsialistlikku tööd - ja lõbutsesid rahvuslikule pidudel," tõdes näituse kuraator Eha Komissarov "Aktuaalsele kaamerale". "Ühesõnaga me ei näe siin peale ühe erandi kõhklevaid ja kahtlevaid persoone, luusereid, kannatusi - kõik selline, mis vähegi riivab riigi edukuse kuvandit, on kunstist välja võetud."

Eha Komissarovi enda absoluutne lemmik-maal on Elmar Kitse 1945. aastal loodud kompositsioon, mis kujutab 1.mai poliitilist aktust Tartu ülikooli aulas. Tänapäeva visuaalses keeles võiks seda Komissarovi sõnul kirjeldada kui sabatit Dracula lossis, kus keskel on medaljon Stalini väga võimsa, vaevalt ära tuntava näo kujuga. "Ümber käib pidulik tegevus, kus kõik valmistuvad ohverdamiseks."

Lisaks põhiteemadele saab veel näha portreesid stalinistliku impressionismi võtmes, vintage-fototapeeti ja Estonia laemaali maketti.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: