Maarjamäe lossi ehitatakse Eesti esimene filmimuuseum ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Maarjamäe lossis alanud ulatuslikud renoveerimistööd on esimene etapp elamusliku ajalookeskuse loomisel, mis on KUMU, Teletorni, Lennusadama ja ERMi kõrval üks tähtsamaid kultuuriinvesteeringuid Eestis.

Ehituse esimene etapp hõlmab 8,4 miljoni eurost investeeringut Maarjamäe suvemõisa täielikuks renoveerimiseks, pargiala arendamiseks ja filmimuuseumi rajamiseks, eesmärgiga luua Maarjamäele atraktiivne ajalookeskus tervele perele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti Vabariigi sajandal juubelil avatakse renoveeritud lossis Eesti Ajaloomuuseumi suurnäitus "Minu vaba riik", mis käsitleb sadat aastat läbi üksikinimeste, perekondade ja erinevate rahvuste kogemuste. Tulevase näituse esimene eksponaat on Eesti uus piiripost.

Maarjamäe lossi arhitektuurse projekti autorid on KOKO arhitektid, kes on loonud kaasaegse ja külastajasõbraliku muuseumi, arvestades muinsuskaitse tingimustega.

Ehituse ajaks kaeti kinni Evald Okase pannoo. Kui ehitus on valmis, ootab pannood ees konserveerimine. "Praegusest Okka saalist saab kontserdi, -ja peosaal, kaminasaalist konverentsisaal, samuti tulevad näitusesaalid allkorrusele ja merepoolsesse otsa taastatakse ka vana restoran," ütles ajaloomuuseumi direktor Sirje Karis.

Filmimuuseumi fassaad tuleb roostes terasest. Minimalistlik eksterjöör moodustab tagasihoidliku fooni Maarjamäe lossi ajaloolisele hoonetekompleksile.

"Oleme sissepääsu viinud hoone maa alla, pargi poolt vaadates pole hoonel ühtegi akent, see tuleneb hoone funktsioonist – näitusteruum ja kinoruum ei taha valgust. Tavainimesele kõlab kummaliselt, et siin on üks suur plekk-kuur pildi pealt vaadates, kus pole ühtegi akent, aga see kõik toetab hoone funktsiooni," ütles arhitekt Anto Savi.

Filmimuuseum sisaldab püsinäitusesaali, ajutiste näituste saali, 220-kohalist kino- ja konverentsisaali ning hoidlahoonet. Lossi juurest filmimuuseumi peasissepääsuni viib valgustatud filmiallee ja punane vaip, ääristatud kunstihanke korras tellitud filmitegelaste kujudega.

"Filmimuuseumis tuleb suur püsiekspositsioon, mis räägib eesti ja maailma filmist ning filmi tegemise imest, sellest, kuidas telgitagustes töö käib. Seda kõike hakkab külastaja nägema. Tuleb ka ajutine näitustesaal, kuhu saame hakata maailmast sisse tooma populaarseid filminäituseid, mille jaoks pole seni pole lihtsalt olnud kohta, kuhu neid panna," ütles Sirje Karis.

Uue ilme saab ka Maarjamäe lossi ajalooline park. Koostöös maastikuarhitektidega firmast Lootusprojekt luuakse sinna eesti kaardi kujuline laste mänguväljak, millel on sümboolselt kujutatud nii meie järved, jõed, pankrannik kui ka linnad ja nende vahelised teed.

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: