Draamateatris esietendus väljarände-teemaline näidend ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1461236615000 | amCalendar}}
Foto: Mari Tomba

Eesti Draamateatri suures saalis esietendus pühapäeval, 24. aprillil Marius Ivaškevičiuse väljarände-teemaline näidend "Väljaheitmine ehk Ühe õuna lugu".

Leedus ja Lätis lavastas Marius Ivaškevičiuse "Väljaheitmise" üks tuntumaid leedu lavastajaid Oskaras Koršunovas. Lavastused vallandasid suure ühiskondliku vastukaja, võitsid rohkelt teatripreemiaid ja mängitakse tänaseni täissaalidele.

"Väljaheitmine on tõestisündinud lugude peal valminud odüsseia ühest noorest mehest, kes sõitis 90ndatel Londonisse koos teiste saatusekaaslastega õnne otsima, meie lavastus jälgib tema teekonda 15 aasta jooksul," ütles lavastaja Hendrik Toompere Jr "Aktuaalsele kaamerale".

"See ongi selline kangelase teekond, tegelane, kes otsib oma rada, otsib iseennast, aga saab elus väga palju peksa ja loodetavasti kasvab läbi nende õppetundide," ütles Beni osatäitja Kristo Viiding.

Lavastaja sõnul tundus näitemäng kohe põnev ja samas kohutas oma mastaapsusega. "Tegevuskohti on väga palju, tegelasi, alates lihtsatest jõmmidest lõpetades Freddie Mercury ja Inglise kuningannaga," lisas ta. Autor soovis algselt kirjutada komöödiat, aga mida enam ta inimeste lugudesse süüvis, seda enam sai ta aru, et teema on traagiline, sest väljaränne või immigratsioon on hingeline teekond õnne poole, mis tihtipeale lõpeb kukkumisega õnnetusse."

Emigratsioon, teistpidi vaadates immigratsioon on põletav ja valus teema. Enamasti seostub immigrant kellegi võõraga. Aga kui katsuda ette kujutada, et see võõras on tegelikult "oma poiss"? Veel mõnda aega tagasi lahkuti nii Eestist kui ka mujaltki Ida-Euroopast umbes samal moel, nagu tänapäeval siia tullakse. Näiteks autokastis. Või paadiga. Või jalgsi, üle piiride "lipsates".

Autori sõnutsi on tema näidend katse uurida seda miskit, mida me kutsume identiteediks. Ehk avaldub see kõige paremini justnimelt millegi või kellegi teisega kohtudes, teistsuguste identiteetidega kokku põrgates? Mis koht võiks olla selle fenomeni uurimiseks parem, kui maailma metropol London, kus immigratsiooni ja identiteedi küsimus puudutab igaüht, nii pakistanlasest juurviljakaupmeest kui ka Sansibaris sündinud superstaari.

Lavastus ei sobi lastele alla 14 eluaasta.

Lavastaja on Hendrik Toompere jr, kunstnik Laura Pählapuu, kostüümikunstnik Liisi Eesmaa, valguskunstnik Oliver Kulpsoo. Muusika on kujundanud Andre Pichen, heli Sten Tigane ning video Tauno Makke. Liikumisjuht Üüve-Lydia Toompere. Osades Kristo Viiding (külalisena), Jüri Tiidus, Markus Luik, Nikolai Bentsler (külalisena), Inga Salurand, Harriet Toompere, Ivo Uukkivi, Ott Kartau (Von Krahli teater) ning EMTA lavakunstikooli 27. lennu üliõpilased Liisa Saaremäel, Karmo Nigula ja Christopher Rajaveer.

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: