Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tõnu Pedaru: praegu peaks Ku Klax Klani torbik peas lavale ilmuma

Rahva Oma Kaitse 20
Rahva Oma Kaitse 20 Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

18. juunil esineb Kumu ÖÖl indie-legend Röövel Ööbik. Seda juhtub harva, et selline bänd esineb. Sai siis küsitud solist Tõnu Pedarult, kas sõnad peas ja mis sõnad on.

Mis meeleolu on, kas ujumas oled see suvi juba käinud?

Meeleolu ongi viimase peal, soojem kevad käes - kuigi täna on jahedam, ja loodetavasti seekord soojem suvi ees, ning, olgem optimistid, loodan, et sama soojaga tuleb ka soojem sügis.

Hääl on okei? Sul on ju vanalinna tornide võtmed, saad ülalt hüüdmas käia, katsetamas?

Hääl kuulub rahvale, olen teeninud alandlikult avalikkust, kõneldes vahetevahel Megede torni ehk Neitsitorni ning ümbritseva ala otsustavast tähtsusest linna ja maailma ajaloos. Siin sai see Reval alguse, siin pidi toimuma viimsepäeva Armageddon 14. sajandil ja siit tõmmati Tallinna linn uuele moodsale elule käima. Nii et tähtis spot. Rääkimata kunstnikest ja kummitustest, kes seal konnanud.

Röövel Ööbikuga nüüd aasta aega proove tehtud, uus kava esinemisküps? Khm-khm.

Proov on pidev. See surin käib kuskil kolju all ninakoopa-kurgu õõnsuste ja kõrva trummikile vahel järsku. Ma olen nii maast madalast häälitsend. Ümised omaette midagi ja nii vormub surematu klassika. Päris bändiproovid tulevad järgmisel nädalal, eks siis näis, mis saab. Kui üldse midagi. Nihil-listening oli žanr, mida kunagi tegime, ega ta sealt nüüd väga mujale ei lähe ka vast.

Kui nii harva esineda, siis on esinemine ise juba paras üllatus, nii et põhimõtteliselt poleks rohkem üllatada vajagi, aga mis suunas bändil mõte liigub: teha vanu häid lugusid või kütta täielikku kosmost?

Kui vanu lugusid teeme, siis kindlasti kosmose soustis... ouch... klõbistasin kõigepealt "komsomoli" (tegemist on vana hea meiliintervjuuga - VV)! Vana avangardi värk ikka küljes. Aga musaga pole ju probleeme. See on ses mõttes loomulik, nagu hingamine või kempsuskäik - tuleb, kui tuleb ja ei saa pikalt olla ilma, onju. Peamurdmist tekitab muidugi, mida selga-jalga panna... see on kesksem teema. Võiks tulla üldse ilma riieteta või naisena püünele. Kas tõmmata tukk silme ette või seitlisse... vasakule-paremale, üle pea...

Praegu peaks tegelikult Ku-Klax-Klani torbik peas lavale ilmuma. Samas - tänavu möödub 30 aastat, kui mind soengu pärast kinni pandi. 1986. aasta augustis. Praegu, vaatan, see sonks, krt, on noorte seas kõige popim. Küljed paljad ja karvahari keskel. Iseenesest oleks lahe ikka lavalt õhupalliga õhku tõusta ja siis langevarjuga alla hüpata. Artist peab ikka riskima elu ja surma piiril, onju.

Ma saan aru, et sama hästi võiks The Smithsilt küsida, kas nad uut plaati teevad, aga väike vahe on sees: teie ikkagi vahel tulete kokku ja saate vist muidu ka täitsa hästi läbi, et siis...?

Rait! No meil on eelmisest albumist - letmitšek... pea seitse näljaaastat möödunud, nii et rammus & rasvane seitseaastak oleks nagu ees. Selle semiletkaga võiks kasvõi pop-up-kommunismi üles ehitada.

Millist muusikat sul on viimasel ajal kõrva jäänud? Käid endiselt aktiivselt laividel?

Head muusikat on palju. On tänast, aga ka omal ajal kätte saamata jäänud aardeid aastakümnete eest. Ikka veel leiab midagi. Livena on kah elamusi olnud. Siiski - Jazzkaare elamused on hetkel viimased. Maarja Nuut - hoopis TMW lühiksed setid. Nii et müra ja musa on endiselt lahe, aga vaikus on veel enam...

Kumu ÖÖl esineb üks taaskogunenud kõva nimi: A R Kane, jääd vaatama?

Ikka kindlasti. Kui nende debüütalbum "69" tuli, siis korra tundus, et parim ever in the world. Aasta oli siis 88 või 89 vist.

Nael kummi!

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: