Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

90 raamatut 90 päevaga. Jaroslav Hašek, "Vahva sõdur Švejki juhtumised maailmasõja päevil"

Švejk
Švejk Autor/allikas: Jirka.h23/commons.wikimedia.org

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 1954

Moskva lähedal Obninskis avati maailma esimene tuumaelektrijaam. Marilyn Monroe abiellus ühe pesapallimängijaga. Miamis avab oma uksed Burger King.

Suur aeg nõuab suuri inimesi! Ja sel aastal see suur inimene sünnibki. Loomulikult on tegemist Švejkiga. Ilmub Jaroslav Hašeki "Vahva sõdur Šveiki juhtumised maailmasõja päevilt". Samal aastal ilmub ka Erich Maria Remarque'i romaan "Aeg antud elada, aeg antud surra". Ja põhimõtteliselt on tegemist oma hoiaku ja ideoloogia poolest sarnaste raamatutega, nii Hašek kui Remarque on patsifistlikud autorid, kes näitavad meile sõja mõttetust. Remarque teeb seda, nagu tema teeb, kriipivalt, näitab meile varemeid. Hašek on loonud aga ühe armsa poolearulise.

Švejki suurus seisneb tema lolluses ja siiruses. Jääb alati üles küsimus, kas ta on loll või mängib lolli. Mõlemad variandid on võimalikud. Selles siira lolli pilgus on midagi veetlevat ja vabastavat – see on võib-olla üks vähestest võimalustest toonast aega ja Esimest maailmasõda, või sõda üldse ja teisi inimesi, vaadata. Et kui terve maailm on lolliks läinud, siis ainus võimalus seda maailma vaadata ongi lolli pilguga.

On teada ju toonane sõjavaimustus enne Esimest maailmasõda, seda ka haritlaste ja kultuuriinimeste hulgas, ja ka Švejk otsustab minna sõtta. Kui proua Müllerová imestab, et mis te sinna lähete, te ei saa ju liikudagi, vastab Švejk, et ta laseb end kondiitrilt laenatud käruga sõtta viia. Müllerová küsib Švejkilt, kas ta ei taha hoopis arsti juurde minna, ja ilmselt ei pea proua Müllerová silmas Švejki jalga. Šveik lausub – Ma olen täiesti terve kahuriliha, välja arvatud jalad, ja sellal, kui Austria käbarad käivad räbalalt, peab iga santki kohal olema.

"Švejk" on muidugi täielik kultusteos. Seda näitab ka see, kui palju on selles tekstis tsitaate, mis käibel, või tsitaate, mida võiks ükskõik, mis ajal ja ükskõik, milliste päevapoliitiliste sündmuste puhul kasutada. Kui mingid asjad meie elus kisuvad kreeni, siis tasuks neid sündmusi vaadata Švejki pilguga ja kõik muutuks kohe palju arusaadavamaks.

Lõpetuseks üks katkend, mis võtab hästi kokku Švejki maailmavaate –
""Teatan alandlikult, et ma üldse ei mõtle."
"Himmeldonnerwetter!" röögatas üks komisjoni liige mõõka täristades. "Või tema ei mõtle midagi! Miks te, siiami elevant, siis ei mõtle?"
"Teatan alandlikult, ma ei mõtle sellepärast, et sõjaväes on sõduritel mõtlemine keelatud. Kui ma aastaid tagasi üheksakümne esimeses teenisin, siis ütles meie kapten meile ikka: "Sõdur ei tohi ise mõelda. Tema eest mõtleb tema ülemus. Kui sõdur hakkab mõtlema, siis ei ole ta enam sõdur, vaid mingi täitanud tsivilistimolkus.""

Nojah, mis sa lolliga teed.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: