Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Festivalil Üle Heli esitlevad plaate Mart Avi, Rainer Jancis ja Edasi

Mart Avi
Mart Avi Autor/allikas: Raul Saaremets, Raadio 2

28.-30. oktoobril toimub Tallinnas teist korda festival Üle Heli, mis leiab aset erinevates Tallinna paikades Kultuurikatlast Katariina kirikuni, hõlmates mitmeid plaadiesitlusi, seikluslikke kooslusi ja julgeid kunstilisi ning tehnilisi lahendusi.

Rangete žanrimääratluste asemel keskendub Üle Heli festival heliülestele tasanditele, muusika tähendusväljadele ning seostele teiste kunstivaldkondadega. Kui mulluse festivali keskseks teemaks oli "maailmade loomine", siis tänavu on märksõnaks "nulltasand", mis tähistab üksikisiku või nähtuse uuele tasandile jõudmist.

Nii on festivali programmi kaasatud hulk otsingulisi artiste, kes on oma loomingus kas otsustavale teelahkmele või uuele tasandile jõudnud. Esitlusele tulevad mitmete kohalikul avangardsel muusikatandril tegutsevate uued albumid – post-pop produtsendi ja vokalisti Mart Avi "Rogue Wave", improvisatsioonilise kitarristi ja helilooja Rainer Jancise "Hibernatus" ja eksperimentaalmuusiku Mihkel Kleisi projekti Edasi "Fake Wheel".

Rahvusvaheliselt edukas folgiuuendaja Maarja Nuut ühendab oma akustilise luubimaailma Cubus Larvikust tuntud Hendrik Kaljujärve elektrooniliste helidega, diibikuningas Ajukaja ehk Raul Saaremets esitab esmakorselt ambientse rütmivaba laivkava, Abstraktsioonide Orkester vihjab ulmerealismi uutele tähistele, Mauno Meesit rändab koos Joosep Tormise ja Tiit Kikasega "Varjudemaa" radadel ning Taavi Tulevi rütmimuusikaprojekt Hape üllatab Üle Heli publikut täiesti uue kava ja tehniliste lahendustega.

Festivali kavas on esindatud ka mitmed eksootilist päritolu artistid – teiste seas Berliinis resideeruv Türgi juurtega avangardmuusik Nene Hatun ja Aserbaidžaanist pärit vokalisti Zuzu Zakaria ning Soome skweee pioneeri Mesaki tandem Ya Tosiba. Briti helilooja ja ooperilaulja Kirsten Morrison saabub festivalile oma albumi "Prosperine's Gold" põhineva soolokavaga.

Üle Heli klubiöö täidavad aga tantsulise eksperimentaaldžässi duo Juju & Jordash Hollandist ning elektroonikaprodutsent Eomac Iirimaalt oma uut albumit "Bedouin Trax" tutvustava kraamiga.

Modulaarsüntesaatorite manipulaatorina tuntud Ekke Västrik loob koos oma õe Helen Västrikuga Pika jala torni kogu festivali vältel avatuks jääva installatsiooni "Kontakt", mis põhineb kontaktmikrofonidega salvestatud helimaastikel ning kontaktfotograafial, vihjates võimalusele kogeda ümbrust harjumuspärasest erineval moel. Visuaalkunstnik, lavastaja ja kultuurikorraldaja Erik Alalooga loob Üle Heli puhuks iseehitatud masinate toel uue teose, mis seob mehaanilisi helisid vene avangardluuletaja, tööteaduse teoreetiku ning futuristi Aleksei Gastevi tekstidega.

Programm on täienemisel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: