Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Selgusid ERRi renoveeritud uudistemaja kunstikonkursi tulemused

{{1483969748000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Kuueliikmeline žürii valis välja kunstiteosed, mis hakkavad kaunistama ERRi renoveeritud uudistemaja aadressil F. R. Kreutzwaldi 14.

Konkurss oli jagatud neljaks osaks vastavalt teoste paiknemisele ruumide seintel (kunstiteoste kogumaksumus on 37 619 eurot).

Tulemused:

Konkursi I osa (hoone I korrus) – kavand märgusõnaga "Trepp". Žürii leidis, et kavandi ideeline ja vormiline lahendus on omanäoline ja tunnustas esitaja kontseptuaalse idee selgust. Kavandi kunstiline tase oli kõrge, see oli teostatud professionaalselt. Kavandi esitaja oli läbi mõelnud teostuse võimalikkuse ja otstarbekuse ning teose mõistliku konstruktsiooni ja materjali valiku. Kavand oli esialgselt esitatud konkursi III osale, kuid esitaja oli nõus selle teostama konkursi I osas. Kavandi esitaja OÜ Rabarber, autor Maret Sarapu (kunstiteose liik: klaasmosaiik)

Konkursi II osa (hoone II korrus) – kavand märgusõnaga "Info". Žürii leidis, et kavandi ideeline lahendus on omanäoline. Kavandi kunstiline tase oli kõrge ja see oli teostatud professionaalselt. Kavand kajastab kunstiliselt ja humoorikalt tellija tegevust uudistemajas. Kavandi esitaja Temnikova & Kasela OÜ, autor Marko Mäetamm (kunstiteose liik: maal). "Ma ei ole eriline tellmistööde tegija," ütles Marko Mäetamm "Ringvaates" ja lisas, et kunstnikule teeb tegelikult igasugune tähelepanu rõõmu. "Vabakutselise elu ongi ühest õnnelikust juhusest teises kappamine, seega mul on väga hea meel."

Konkursi III osa (hoone III korrus) – kavand märgusõnaga "Siin Tallinn 1". Žürii leidis, et nimetatud kavand sobib hoone ajaloolise väärtuse ja arhitektuurilise stiiliga ning lahendus on omanäoline ning kavand on teostatud professionaalselt ja kunstiliselt kõrge tasemega. Kavandi esitaja Vaal Art OÜ, autor Laurentsius ehk Lauri Sillak (kunstiteose liik: maal, seinale riputatav installatsioon).

Konkursi IV osa (hoone III/IV ja IV/V korrusel asuvates orvades) – kavand märgusõnaga "Tondo" kandilistes orvades ja kavand märgusõnaga "Neljas ring" ümarates orvades. Žürii hindas kavandite ideelist ja vormilist kvaliteeti, nende sobivust hoone ajaloolise väärtuse, arhitektuurse stiili ja kasutamise otstarbega. Kavandid sobivad ette nähtud asukohta, need on teostatud professionaalselt. Läbi on mõeldud ka praktilised küljed. Kavandi "Tondo" esitaja ja autor on Jüri Kask (kunstiteose liik: maal). Kavandi "Neljas ring" esitaja on Laamann OÜ, autor Tarrvi Laamann (kunstiteose: liik maal).

Žüriisse kuulusid Margus Saar (žürii esimees), Jaan Elken, Marko Kekishev, Valner Valme, Katrin Kivimaa ja Jane Teresk.

"Mul on siiralt hea meel, et konkurss pälvis osalejate nii suurt huvi. Esitatud kavandite tagant aimdus kohati tõeliselt nimekaid kunstnikke, nii nooremast kui ka vanemast põlvkonnast. Oli traditsioonilist maali, oli vitraaži, mosaiiki, graafikat, assamblaaži, fototehnikat, skulptuuri. Oli nii abstraktseid teoseid kui ka väga realistlikku portreekunsti," kommenteeris Margus Saar.

Margus Saar tõi "Ringvaates" välja, et kunstikonkursi žürii esimehe amet oli küllalt keeruline ja selgitas, et valikud tehes mõtlesid nad nii sellele, milline reaktsioon oleks maja külastavatel inimestel kui ka sellele, milline oleks valitud teoste väärtus tulevikus.

Žürii eeldab, et viie autori valminud teosed sobivad teineteise koosmõjus ka omavahel. "Võidutööd on ka omamoodi läbilõige Eesti nüüdiskunstist, kinnitades eesti kunstnike kõrget loomingulist ja teostuslikku taset. Olen üsna veendunud, et võiduteosed põhjustavad ajaloolise raadio- ja uudistemaja uhkes interjööris positiivse üllatuse meie külalistele ning küllap inspireerivad ka maja töötajaid," lisas Saar.

Kunstikonkursi võitnud kavandite järgi valminud tööd peaksid uudistemajja jõudma juba sel kevadel.

Laurentsiuse töö kavand. Foto: Siim Lõvi/ ERR

Toimetaja: Madis Järvekülg, Kaspar Viilup

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: